Twórczo dla praw człowieka. Wyjątkowe biennale plakatu społeczno-politycznego

Twórczo dla praw człowieka. Wyjątkowe biennale plakatu społeczno-politycznego

Jak mówić dziś w sposób uniwersalny o najbardziej palących problemach wielkiego świata i naszego małego podwórka? Odpowiedź na to pytanie znają artyści zajmujący się sztuką plakatu. Z myślą o nich  od 16 lat w Oświęcimiu jest organizowane Międzynarodowe Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego.

Język tego artystycznego medium, jakim jest szuka plakatu, jest niezwykle jednoznaczny i mocny. Przemawia do każdego odbiorcy niezależnie od miejsca i kontekstu, w którym się znajduje. Dlatego Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu korzysta z siły tego przekazu i od 2006 roku organizuje Międzynarodowe Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego. Odbywa się ono pod hasłem „Twórczo dla praw człowieka”.

Już teraz swoje prace do kolejnej edycji biennale mogą zgłaszać profesjonalni artyści plastycy, absolwenci akademii sztuk pięknych i wyższych szkół plastycznych oraz studenci ostatniego roku. Zgłoszenia są przyjmowane do 20 czerwca.

Międzynarodowe Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego odbędzie się w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu jesienią tego roku. Plakaty zakwalifikowane do Biennale będą prezentowane na wystawie głównej w MDSM w Oświęcimiu, a także na wystawach w kraju i za granicą. Wystawy poprzednich edycji Biennale były prezentowane m.in. w Parlamencie Europejskim w Brukseli i dwukrotnie w Strasburgu, a także w Dusseldorfie, Erfurcie, Wolfsburgu, Dachau, Bukareszcie i Polsce: w Katowicach, Szczecinie, Opolu, Bielsku-Białej, Kielcach, Cieszynie, Jaworznie, Wałbrzychu (Zamek
Książ), Warszawie, Wrocławiu oraz wielokrotnie w Krakowie.

Szczegółowe informacje, w tym regulamin można znaleźć tutaj. Więcej o dotychczasowych edycjach biennale i nagrodzonych pracach można przeczytać w tym miejscu.

MDSM powstał w 1986 r. z inicjatywy Akcji Znaku Pokuty/Służby dla Pokoju w Berlinie i Miasta Oświęcim. Jest miejscem spotkań i edukacji młodzieży z całego świata, prezentacji sztuki współczesnej, szerokiej wymiany poglądów oraz platformą dyskusji politycznych.

Od kilku dni nasza redakcja solidaryzuje się z Ukrainą w obliczu wojny rozpętanej przez Rosję. Publikujemy treści wspierające Ukrainki i Ukraińców. Informujemy o ich twórczości, talentach, osiągnięciach i wsparciu płynącym z całego świata. Pełną listę artykułów wspierających Ukrainę w tych trudnych chwilach znajdziecie pod tagiem #SolidaritywithUkraine

Czytaj też:  Ukraina   | whiteMAD na Instagramie  | #SolidaritywithUkraine

Zdjęcia: Twórczo dla praw człowieka /  materiały MDSM, mdsm.pl

Tekst: Tomasz Kobylański

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły