Twórczość słynnych poetów pojawiła się na ścianach krakowskiej szkoły

Twórczość słynnych poetów na ścianach szkolnego korytarza? Czemu nie! Zwłaszcza gdy rozpoczęcie roku szkolnego coraz bliżej. W Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 4 w Krakowie na uczniów czeka już niespodzianka. Na ścianach szkolnego korytarza zagościły malunki z wizerunkami związanych z Krakowem twórców: noblistów Czesława Miłosza i Wisławy Szymborskiej, a także niedawno zmarłego Adama Zagajewskiego. Towarzyszą im fragmenty ich poezji. To jednak niejedyni twórcy, którzy pojawili się na szkolnych ścianach za sprawą krakowskiego artysty Olafa Ciruta.

Współpraca szkolnej społeczności z Olafem Cirutem trwa od dawna. Dzięki niej dwa lata temu na korytarzach szkoły przy ul. Urzędniczej pojawiły się wesołe lemury wśród egzotycznej roślinności, bohaterowie z krakowskich legend oraz malunki promujące zdrowe żywienie. Tym razem artysta (którego syn jest równocześnie uczniem szkoły) wykorzystał czas wakacji na przybliżenie uczniom twórczości wybitnych poetów związanych z Krakowem. Na ścianach pojawiły się także ich wiersze. Pod koniec sierpnia malunki zostaną uzupełnione o tytuły wierszy oraz krótkie biogramy i opisy. To jednak niejedyne postaci, które zagościły na stałe w murach szkoły. Na jednej ze ścian pojawiła się także „Kora” wykonująca utwór „Nic dwa razy” Wisławy Szymborskiej. Nie bez powodu – to właśnie Olga „Kora” Jackowska była uczennicą tej szkoły.


Olaf Cirut jest absolwentem malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i artystą znanym w stolicy Małopolski między innymi z wielkoformatowego malarstwa ściennego. To spod jego ręki wyszedł znany w całym mieście mural przy rondzie Mogilskim przedstawiający paletę kolorowych farb. Cirut zaprojektował również smoczy skwer w parku Decjusza. Jego prace znajdują się w wielu innych miastach Polski.

tekst: Tomasz Kobylański / zdjęcia: Olaf Cirut (https://www.facebook.com/people/Olaf-Cirut/100014199279242/)

Zobacz również: Architektura | Murale | Wnętrza | Kraków