Tychy: metamorfoza zaniedbanego budynku z lat 60.

Przez lata jego elewacja uległa zabrudzeniu, a przyziemie zajęły szpetne reklamy i szyldy. Wkrótce ma to się zmienić. W Tychach ruszy metamorfoza budynku powstałego pod koniec lat 60. XX wieku. Po przebudowie zyska nową elewację.

Metamorfozę przejdzie budynek położony przy ulicy Grota Roweckiego 42-44. Projekt przygotowali architekci z Biura Projektowego Paradox w Tychach. Plan zakłada wykonanie nowej elewacji i wejścia, których wygląd ma nawiązywać do pierwotnego kształtu budynku oddanego do użytku w 1969 r.

W ciągu ostatnich 30 lat sylwetka oryginalnego budynku Miastoprojekt Nowe Tychy, zaprojektowanego przez Stanisława Wąsa uległa znacznej zmianie. Zmieniła się funkcja parteru, gdzie otwarto liczne punkty handlowe i usługowe. Do tej pory każdy najemca dowolnie kształtował formę swojej witryny, ingerując w oryginalny wygląd budynku. Pojawiły się pstrokate szyldy i plakaty reklamowe. Budynek został też nadbudowany, a nowa część obrała formę aluminiowej fasady słupowo-ryglowej o niebieskim kolorze.

Fasada została także nałożona na ściany zewnętrzne klatek schodowych, co istotnie zaburzyło pierwotny, powtarzalny i horyzontalny rytm elewacji. Jedyną zaletą tego rozwiązania było mocne zaakcentowanie wejść do budynku. Ponadto dokonano zmiany w kształcie samych okien, zmniejszono je i wprowadzono szprosy, a elewacja południowa zyskała dobudowę w formie narożnikowo ściętej prostopadłościennej, klatki schodowej – informuje architekt Szymon Borczyk.

Projektanci przyznają, że przez ograniczony budżet nie uda się w pełni nawiązać do widocznego na elewacji szkieletu żelbetowego.

Poza oczywistą koniecznością uporządkowania elewacji i usunięcia wszelkich obcych i przypadkowych elementów zamontowanych na budynku usilnie poszukiwaliśmy charakterystycznych cech, które moglibyśmy podkreślić, a które nawiązywałyby do oryginalnej koncepcji budynku. Budynek pierwotnie charakteryzował się poziomym układem pasmowym okien wstawionych w żelbetowe ramy na elewacji. I to właśnie głównie ta cecha została przez nas podkreślona dodaje – Szymon Borczyk.

Przesuń suwak:

Inwestycję realizuje Tyskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, a prace przeprowadzi firma Inare. Planowana jest renowacja ścian i okien, wykonanie zadaszeń nad wejściami do lokali, wymiana witryn oraz drzwi na parterze. Elewacja będzie utrzymana w czerni i bieli. Białe poziome pasy zajmą środkową i niższą część budynku. Ostatnią kondygnację wyróżnią czarne elementy. Forma paneli elewacyjnych jest przetworzeniem pomysłu łusek z domu handlowego „Azet” znajdującego się naprzeciwko. Oprócz tego nastąpi podniesienie poziomu chodnika, dzięki czemu osoby z niepełnosprawnościami będą mieli łatwiejsze dojście. Kwestię ewentualnych przyszłych szyldów rozwiązuje natomiast uchwałą krajobrazowa.

Realizacja inwestycji pochłonie 5,5 mln zł.

projekt: Pracownia architektoniczna PARADOX

Czytaj też: Biuro | Metamorfoza | Tychy | Architektura w Polsce | Elewacja | whiteMAD na Instagramie

Tak budynek wygląda obecnie:

fot. Google

Tak będzie wyglądać po metamorfozie: