Bufet i jego tyflografika - Lubomirski

Tyflografiki. Tak muzeum w Warszawie ułatwia poznawanie dzieł niewidomym

W Muzeum Łazienki Królewskie przygotowano wystawę z tyflografikami. To specjalnie przygotowane małe przedmioty, które można dotykać i w ten sposób poczuć, jak wygląda oryginalne dzieło. Tyflografiki umożliwiają poznanie kształtu naczyń, obrazów czy sukienek.

Ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami Muzeum Łazienki Królewskie stosuje już od dawna. Dla osób niewidomych i niedowidzących montuje pomoce dotykowe w formie tyflografiki. To uproszczone obrazy lub maleńkie rzeźby czy sukienki, których można dotykać, a ich kształt i faktury w połączeniu z wysłuchaniem audiodeskrypcji pozwalają lepiej poznać dane dzieło sztuki.

W ramach trwającej do 1 września 2024 r. wystawy „Sztuka dobrego myślenia. Dziedzictwo Stanisława Herakliusza Lubomirskiego” przygotowano miniaturkę sukni pierwszej żony Lubomirskiego, której oryginał stoi tuż obok w szklanej gablocie. Dodatkowo na wystawie znalazła się dotykowa wersja portretu marszałka. Ich zdjęcia publikujemy poniżej.

Ciekawostką jest też tyflografika bufetu, została przygotowana w formie instalacji, a kształt i rozmieszczenie naczyń oddaje formę przedstawienia oryginalnych dzieł. Te pierwsze to miniaturki, ale tuż obok ustawiono też odlewy gipsowe naczyń, których wielkość jest taka sama, jak oryginałów. Odlewy można dotykać, poczuć wyoblenia czy detale przy uchwycie. Wszystkie tyflografiki zostały umieszczone na takiej wysokości, aby mogły z nich korzystać też dzieci i osoby na wózkach.

Bufet i jego tyflografika – Lubomirski

Co ciekawe, Muzeum Łazienki Królewskie stosuje też inne metody oddziałujące na zmysły. Przykładem są olejki zapachowe czy próbki tkanin i materiałów. W przypadku rzeźb to próbki marmuru.

Udogodnienia wprowadzane w muzeum są konsultowane z osobami niewidomymi. Tyflografiki wykonują: Wielozmysły, Katarzyna Pietrzykowska i Jan Pfeifer. Na wsparcie mogą też liczyć osoby niesłyszące oraz niedosłyszące. Dla nich przygotowywane są opisy wystaw w języku migowym.

Bufet i jego tyflografika – Lubomirski

Wystawa „Sztuka dobrego myślenia. Dziedzictwo Stanisława Herakliusza Lubomirskiego” jest prezentowana do 1 września 2024 r. Postać wybitnego pisarza i polityka, jednego z najbardziej barwnych przedstawicieli polskiego baroku, przybliża bogaty zbiór eksponatów z krajowych i zagranicznych kolekcji, w tym znakomite obrazy, zagadkowe rysunki i starodruki, unikatowe naczynia, a także przedmioty wyciągnięte prosto z krypty.

Ekspozycja składa się z dwóch części. W Pałacu na Wyspie poznajemy historię barokowej Łaźni marszałka, której ślady wciąż są widoczne w architekturze rezydencji ostatniego króla Polski. Jedno z pomieszczeń pawilonu, ozdobione siedemnastowiecznymi sztukateriami, jest udostępniane zwiedzającym po raz pierwszy w historii Muzeum.

Zasadnicza część wystawy jest usytuowana w Podchorążówce. Poznajemy tu różne wątki biografii S.H. Lubomirskiego. Ekspozycja rozpoczyna się opowieścią o dziejach Ujazdowa i Zwierzyńca oraz barokowej Łaźni. Dalej możemy przyjrzeć się m.in. historii rodziny marszałka, jego twórczości literackiej, fundacjom i mecenatowi oraz działalności politycznej.

Więcej o wystawie można przeczytać na stronie www.lazienki-krolewskie.pl

zdjęcia: redakcja whiteMAD, Muzeum Łazienki Królewskie

Czytaj też: Sztuka | Kultura | Muzeum | Ciekawostki | Polecane | whiteMAD na Instagramie

BESTSELLERY W NASZYM SKLEPIE

przesuń i zobacz więcej