Tyle pikseli, ile osobników danego gatunku. Te obrazki dają do myślenia.

Wymieranie gatunków, to problem, który jest wyjątkowo smutny. Ekstynkcja ogranicza światową bioróżnorodność, sprawia, że bezpowrotnie tracimy kolejne gatunki, a także przyczynia się do zaburzenia naturalnych cyklów w przyrodzie. Wiele organizacji stara się przeciwdziałać problemowi. Wśród nich jest między innymi marka modowa Lacoste, która wypuściła serię polówek z wizerunkami zagrożonych wyginięciem zwierząt, o czym przeczytacie TUTAJ.

Dziś prezentujemy Wam serię obrazków, które mają uświadomić nas na własne oczy, jak niewiele osobników danych gatunków pozostało. Pierwsza tego typu akcja miała miejsce w 2008 roku za sprawą organizacji WWF współpracującej z agencją Hakuhodo C&D z Tokio.

Panda wielka. Pozostało: około 1864 osobników

Najnowsza kolekcja rozpikselowanych zdjęć powstała dzięki jednem z internautów portalu reddit – JJSmooth44. Grafik postanowił kontynuować projekt sprzed ponad dekady na własną rękę. W ten sposób powstała galeria 22 rozmytych obrazków, które składają się z tylu pikseli, ile osobników danego gatunku pozostało na świecie.

Według badaczy z Uniwersytetu Stanforda Ziemia od lat jest w trakcie tak zwanego wielkiego wymierania. Obecne, szóste wielkie wymieranie po raz pierwszy obserwowane jest z taką dynamiką i na taka skalę. Przeraża również fakt, że za bieżące zmniejszanie populacji roślin i zwierząt w znacznej większości odpowiedzialny jest człowiek i jego działalność. Wyniki pracy naukowców z Uniwersytetu Stanforda pokazują, że aż 50 proc. liczby zwierząt, które niegdyś dzieliły z nami Ziemię już zniknęło. U kolejnych 30 proc. zanotowano znaczny spadek populacji. W szczegółowych badaniach 117 gatunków stwierdzono, że większość z nich straciła ponad 40 proc. obszarów swoich środowisk naturalnych w ciągu ostatnich lat, a niemal połowa straciła ponad 80 proc. terenów występowania w latach 1900-2015. Dbajmy o nasz świat!

źródło: www.hiro.pl

 

 

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły