Nosorożec jawajski. Pozostało: około 60 osobników

Tyle pikseli, ile osobników danego gatunku. Te obrazki dają do myślenia.

Wymieranie gatunków, to problem, który jest wyjątkowo smutny. Ekstynkcja ogranicza światową bioróżnorodność, sprawia, że bezpowrotnie tracimy kolejne gatunki, a także przyczynia się do zaburzenia naturalnych cyklów w przyrodzie. Wiele organizacji stara się przeciwdziałać problemowi. Wśród nich jest między innymi marka modowa Lacoste, która wypuściła serię polówek z wizerunkami zagrożonych wyginięciem zwierząt, o czym przeczytacie TUTAJ.

Dziś prezentujemy Wam serię obrazków, które mają uświadomić nas na własne oczy, jak niewiele osobników danych gatunków pozostało. Pierwsza tego typu akcja miała miejsce w 2008 roku za sprawą organizacji WWF współpracującej z agencją Hakuhodo C&D z Tokio.

Panda wielka. Pozostało: około 1864 osobników

Najnowsza kolekcja rozpikselowanych zdjęć powstała dzięki jednem z internautów portalu reddit – JJSmooth44. Grafik postanowił kontynuować projekt sprzed ponad dekady na własną rękę. W ten sposób powstała galeria 22 rozmytych obrazków, które składają się z tylu pikseli, ile osobników danego gatunku pozostało na świecie.

Według badaczy z Uniwersytetu Stanforda Ziemia od lat jest w trakcie tak zwanego wielkiego wymierania. Obecne, szóste wielkie wymieranie po raz pierwszy obserwowane jest z taką dynamiką i na taka skalę. Przeraża również fakt, że za bieżące zmniejszanie populacji roślin i zwierząt w znacznej większości odpowiedzialny jest człowiek i jego działalność. Wyniki pracy naukowców z Uniwersytetu Stanforda pokazują, że aż 50 proc. liczby zwierząt, które niegdyś dzieliły z nami Ziemię już zniknęło. U kolejnych 30 proc. zanotowano znaczny spadek populacji. W szczegółowych badaniach 117 gatunków stwierdzono, że większość z nich straciła ponad 40 proc. obszarów swoich środowisk naturalnych w ciągu ostatnich lat, a niemal połowa straciła ponad 80 proc. terenów występowania w latach 1900-2015. Dbajmy o nasz świat!

źródło: www.hiro.pl