fot. Zygmunt Put, źródło: wikimedia.org, licencja: CC 4.0

Tymczasowe przedszkole dla dzieci z Ukrainy w salach balowych Pałacu pod Baranami

Zabytkowe sale Pałacu pod Baranami znajdującego się w samym sercu Krakowa lada dzień staną się przyjaznym miejscem zabawy i spotkań dla najmłodszych z Ukrainy. Inicjatywa Jana i Matyldy Potockich ma dać też chwilę wytchnienia rodzicom potrzebującym odnaleźć się w nowej rzeczywistości.

Do Krakowa codziennie przybywa mnóstwo uciekinierów wojennych, którzy będą potrzebowali czasu na zorganizowanie sobie pracy bądź stałego miejsca pobytu. Jako rodzice potrafimy sobie wyobrazić jak ciężkim zadaniem będzie przebrnąć przez wszystkie formalności w towarzystwie małych dzieci, spotęgowane barierą językową, lękiem i niepewnością. W odpowiedzi na tę sytuację postanowiliśmy zapewnić ukraińskim rodzinom bezpłatną tymczasową dzienną opiekę dla 100 dzieci na miesiąc – informują organizatorzy akcji.

Niezwykle bogata będzie nie tylko oferta powstającego centrum warsztatowego Day Care, ale równie wyjątkowe jest miejsce, w którym powstanie. To sale balowe zabytkowego Pałacu pod Baranami zlokalizowanego przy krakowskim Rynku Głównym. W jego piwnicach mieści się zresztą słynna Piwnica pod Baranami. Na przestrzeni wieków gościli w nim najbardziej wybitni twórcy, humaniści i artyści. Tym razem jego wnętrza wypełnią się gwarem i radością niemniej wyjątkowych gości.

Projekt będzie organizowany przez Fundację FINE i powstał jako oddolna inicjatywa społeczna, w którą od pierwszego dnia zaangażowanych jest wiele osób związanych z Krakowem. Wsparcie merytoryczne i organizacyjne zaoferowały krakowskie placówki i instytucje kultury, a także ludzie nauki, artyści i aktywiści. Wśród nich jest również działająca w Pałacu pod Baranami kwiaciarnia Natura i Sztuka, o której pisaliśmy tutaj. W najbliższym tygodniu część dochodów ze sprzedaży kwiatów zostanie przekazana na działalność przedszkola.


Więcej informacji o inicjatywie, w tym także na temat możliwości zaangażowania się w działania, można znaleźć na stronie daycarekrakow.pl

Czytaj też: Kraków | #SolidaritywithUkraine | Ukraina  | whiteMAD na Instagramie

Tekst: Tomasz Kobylański
Zdjęcia: materiały organizatorów, Natura i Sztuka

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły