Tynki maszynowe – sposób na szybkie wykończenie wnętrz

Obecnie już nie tylko duże, ale i małe firmy coraz częściej do wykańczania powierzchni ścian i sufitów wykorzystują tynki maszynowe. Ich stosowanie znacznie przyspiesza prace wykończeniowe i daje spektakularny efekt przy oszczędności czasu poświęconego na prace budowlane.

  1. Co to są tynki maszynowe?
  2. Zastosowanie tynków maszynowych
  3. Rodzaje tynków maszynowych
  4. Zalety i wady tynków maszynowych

Tynki maszynowe, w odróżnieniu od swoich narzucanych odpowiedników, pozwalają szybko wykończyć wnętrza. Co prawda do ich stosowania potrzebna jest specjalna maszyna, jednak efekt, jaki można uzyskać po ich nałożeniu, rekompensuje konieczność inwestycji w sprzęt.

Co to są tynki maszynowe?

Przygotowanie tradycyjnego tynku narzucanego wymaga sporo czasu i miejsca, w którym będzie przechowywana betoniarka i składowany piasek oraz wapno. Zastosowanie tynków maszynowych pozwala na zrezygnowanie z tych elementów na rzecz suchej, gotowej mieszanki tynkarskiej, która zawiera już wszystkie niezbędne do powstania trwałego tynku materiały. Wystarczy wymieszać ją z wodą, aby uzyskać dobrej jakości tynk. Samo mieszanie przebiega w agregacie tynkarskim, natomiast tynk nakładany jest za pomocą pistoletu natryskowego, przystosowanego do struktury i gęstości mieszanki.

Zastosowanie tynków maszynowych

Zastosowanie tynków maszynowych jest bardzo rozległe. W zależności od wybranego rodzaju tynku, można nim wykończyć praktycznie każde wnętrze, począwszy od kuchni i łazienki, gdzie panuje często duża wilgotność powietrza, przez sypialnię i salon, aż po ściany i sufit w garażu. Im większa jest powierzchnia do otynkowania, tym tynki maszynowe są bardziej opłacalne, dlatego najczęściej stosuje się je do wykańczania domów jednorodzinnych, budynków wielomieszkaniowych czy firmowych.

Rodzaje tynków maszynowych

Na rynku można spotkać trzy rodzaje tynków maszynowych. Najpopularniejsze są tynki maszynowe gipsowe, stosowane wewnątrz pomieszczeń w ramach prac wykończeniowych. Stworzona za ich pomocą powłoka jest paroprzepuszczalna i pomaga regulować wilgotność, przez co tworzy zdrowy klimat w pomieszczeniach. Tynków gipsowych używa się często jako podkład pod farby dekoracyjne, ponieważ tworzą one gładką, białą powłokę, która jest łatwa w obróbce. Można je wykorzystywać w każdym pomieszczeniu w domu, w którym panuje wilgotność do 70% i minimalna temperatura 5°C.

Nieco inne zastosowanie mają akrylowe tynki maszynowe. Częściej wykorzystuje się je do wykończenia elewacji niż wnętrz, chociaż w obu przypadkach sprawdzają się równie dobrze. Tego rodzaju tynk wytwarza się z żywicy akrylowej, wzbogaconej o mineralne wypełniacze i kruszywa. Powłoki z tynku akrylowego są odporne na uszkodzenia mechaniczne i elastyczne, a także odporne na zmywanie. Ze względu na zastosowanie na zewnątrz budynków, tynki te zawierają w swoim składzie często środki biobójcze, które zapobiegają rozwojowi grzybów i glonów.

Do popularnych tynków należy również tynk maszynowy cementowo-wapienny. W jego składzie znajduje się wapno, cement, kruszywa mineralne oraz różnego rodzaju domieszki modyfikujące, dzięki którym tynk łatwo się nanosi na powierzchnię ścian, sufitów lub elewacji. Tynk maszynowy cementowo-wapienny można stosować we wszystkich pomieszczeniach, również tych, w których panuje duża wilgotność oraz tych, których powierzchnie są narażone na uszkodzenia mechaniczne. Przed nałożeniem tego tynku trzeba jednak pamiętać o zagruntowaniu powierzchni w celu wyrównania chłonności podłoża. Konieczne jest również nałożenie co najmniej dwóch warstw tynku, z których każda ma od 5 do 15 mm.

Szeroki wybór tynków maszynowych, idealnych do każdego wnętrza, można znaleźć na: https://www.castorama.pl/produkty/budowa/cementy-i-zaprawy-budowlane/zaprawy-gipsowe/tynki-gipsowe-maszynowe.html.

Zalety i wady tynków maszynowych

Tynki maszynowe zyskały tak dużą popularność dzięki swoim licznym zaletom. Przede wszystkim, dzięki mieszaniu tynku w agregacie i przy zastosowaniu określonych proporcji mieszanki i wody, tynki mają takie same właściwości na wszystkich tynkowanych powierzchniach. Taki efekt jest trudny do uzyskania w przypadku tynków narzucanych, których każda partia przygotowywana w betoniarce może być inna. Co więcej, nie tylko tynkowanie tynkiem maszynowym, ale i samo jego przygotowanie zajmuje znacznie mniej czasu niż w przypadku tynków narzucanych. Profesjonalna ekipa jest w stanie otynkować tynkiem maszynowym od 80 do 100 m2 dziennie, co w efekcie oznacza, że na wykończenie powierzchni wewnętrznych w średniej wielkości domu potrzebuje około 3 tygodni.

Wadą tego rozwiązania może być cena. W przypadku niewielkich powierzchni, zastosowanie tynków maszynowych może okazać się nieopłacalne, ponieważ tynki narzucane będą znacznie tańsze. To ulega zmianie wraz ze zwiększaniem się tynkowanej powierzchni – im jest większa, tym ostatecznie tańszy będzie koszt prac wykończeniowych. Takie tynki trudno jest też wykonać samemu, ponieważ do ich mieszania i nakładania potrzebne są specjalistyczne sprzęty – agregat i pistolet natryskowy.

Czytaj też: Architektura | Technologia | Wnętrza |


źródło: materiał Partnera
zdjęcia: https://www.bidvine.com