Ubezpieczenie domu – na co zwracać uwagę podczas wyboru?

Dom często stanowi dobytek naszego całego życia. W wielu przypadkach stajemy się jego właścicielami dzięki pieniądzom pożyczonym od banku, a kredyt spłacamy przez wiele lat. Dlatego powinniśmy obowiązkowo pamiętać o zabezpieczeniu nieruchomości poprzez zakup ubezpieczenia domu. Na co należy zwrócić uwagę, zanim zdecydujemy się zawrzeć daną umowę? Co ma znaczenie?

Ubezpieczenie domu – dlaczego warto?

Może się nam wydawać, że naszej nieruchomości nic nie zagraża, bo zainwestowaliśmy w nowoczesny obiekt, wysokiej jakości materiały. Ponadto nie występuje w naszym przypadku ryzyko powodzi, w okolicy nie dochodziło też nigdy do huraganów. Niestety, ale istnieje wiele niebezpieczeństw, które mogą dotyczyć nieruchomości. Do pożaru może dojść nagle, często przyczyną jest nieprawidłowa eksploatacja urządzeń ogrzewczych. W takim przypadku w ciągu kilkudziesięciu minut nieruchomość może zostać doprowadzona do fatalnego stanu – koszt likwidacji szkód sięgnie nawet kilkaset tysięcy złotych.

To przecież tylko jedno ryzyko – tymczasem polisa może obejmować ich wiele. Zalanie, gradobicie, lawina, kradzież z włamaniem i rabunkiem to tylko przykładowe zdarzenia, w przypadku których możemy skorzystać ze środków uzyskanych w ramach odszkodowania od towarzystwa ubezpieczeniowego.

Często w naszych domach trzymamy gotówkę, biżuterię, cenne sprzęty i nie tylko. Dlatego te nieruchomości są atrakcyjnym celem dla przestępców. Według danych policji, w 2019 roku doszło do 71 186 kradzieży z włamaniem. To ogromna liczba takich zdarzeń, a ryzyko to dotyczy prawie każdego. W wyniku włamania ponosimy szkodę nie tylko w postaci utraconego mienia, ale również uszkodzeń, np. drzwi czy okien, spowodowanych przez przestępców. Straty te mogą stanowić znaczny koszt, któremu bez odpowiedniej ochrony ubezpieczeniowej będziemy musieli podołać sami.

Jak wybrać ubezpieczenie domu?

Nie ma jednej, stałej kwoty, którą należy zapłacić za taką ochronę. Składka jest uzależniona od wielu czynników. Przede wszystkim powinien interesować nas jak najszerszy zakres ochrony. Warto się zapoznać z ogólnymi warunkami ubezpieczenia. Nie tyle chodzi o to, aby ryzyk było jak najwięcej, lecz by były wśród nich takie, które rzeczywiście nas dotyczą. Jeśli mieszkamy na 10. piętrze w centrum Warszawy, to wówczas nie dotknie nas lawina czy powódź. Warto sprawdzić:

  • Co obejmuje ubezpieczenie domu – mury, stałe elementy mieszkania/domu w tym instalacje, armaturę sanitarną, stolarkę drzwiową i okienną, stałą zabudowę meblową przyłącza mediów, zewnętrzne elementy, piwnice, czy też panele fotowoltaiczne?
  • Jakie ryzyka obejmuje ochrona – powódź, pożar, upadek drzewa, zalanie, inne?
  • Czy ochrona uwzględnia wyposażenie lokalu – czy jest to ubezpieczenie od zdarzeń losowych, kradzieży z włamaniem lub rabunku?
  • OC w życiu prywatnym – może się przydać, gdyż chroni przed finansowymi konsekwencjami wyrządzonych szkód. Ubezpieczenie OC może zapewnić rekompensatę szkód rzeczowych lub na osobie wyrządzonych np. przez nasze dzieci.
  • Suma ubezpieczenia – to od tej kwoty wyliczane są ewentualne odszkodowania. Powinna być ona na tyle wysoka, aby w razie wystąpienia szkody całkowitej, wystarczyła na przywrócenie nieruchomości stanu sprzed zdarzenia.

Ustalenie wysokości składki za ochronę wymaga skorzystania z prostego w obsłudze narzędzia, jakim jest kalkulator ubezpieczenia. Należy odpowiedzieć na zadane pytania – dzięki temu możliwe będzie wyliczenie ostatecznej ceny. Ile kosztuje ubezpieczenie domu? Najczęściej jest to kwota kilkuset złotych, ale najlepszym rozwiązaniem na wyliczenie składki za ubezpieczenie jest skorzystanie z kalkulatora na uniqa.pl. Wprowadzenie wymaganych danych wymaga poświęcenia dosłownie kilku minut. Następnie, bez konieczności wizyty w oddziale towarzystwa, możemy zawrzeć umowę online i od razu zapłacić za ochronę.

Ubezpieczenie domu – czy warto?

Nasz majątek powinien być zabezpieczony, a sposobem na to jest zawarcie umowy ubezpieczenia nieruchomości. Zwróćmy uwagę na to, czy zakres ochrony jest wystarczający, czy obejmuje wszystkie istotne dla nas ryzyka oraz jak długo trwa ochrona w polisie mieszkaniowej, czy suma ubezpieczenia domu/mieszkania jest adekwatna do wartości nieruchomości.

Czytaj też: Architektura w Polsce | Architektura | Dom jednorodzinny | Edukacja


źródła: https://statystyka.policja.pl/st/przestepstwa-ogolem/przestepstwa-kryminalne/7-wybranych-kategorii-p/kradziez-z-wlamaniem/121941,Kradziez-z-wlamaniem.html