UBIQ 34: tak wygląda najpiękniejszy, nowy budynek Poznania

Poznaliśmy najpiękniejszy budynek Poznania 2015 r. Zwyciężył ceglany kompleks biurowy UBIQ 34, którego projekt powstał w pracowni CDF Architekci.

Od początku istnienia UBIQ 34 przyciąga uwagę i zdobywa liczne nagrody architektoniczne. Jest laureatem m.in. nagrody Eurobuild CEE zarówno na biurowiec roku 2015, jak i rewitalizację roku 2015, Nagrody Roku 2015 Stowarzyszenia Architektów Polskich za obiekt zrealizowany na obszarze objętym ochroną konserwatorską, czy wyróżnienia w konkursie Brick Award 2013. Teraz do listy nagród dopisać trzeba kolejną. To nagroda im. Jana Baptysty Quadro na najlepszą realizację architektoniczną 2015 r.

UBIQ 34 to centrum biurowo-usługowe zlokalizowane w Poznaniu, w sercu Grunwaldu. Poza biurami, które stanowią dominującą funkcję kompleksu, zaprojektowano również przestrzeń dla lokalu gastronomicznego oraz osobny budynek pełniący funkcje konferencyjno-wystawiennicze (w trakcie realizacji).

Trzy budynki UBIQ 34 to obiekty o niepowtarzalnym charakterze stworzonym przez połączenie historycznej tkanki architektonicznej, zieleni i nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Prace rekonstrukcyjne w budynku zabytkowym przywróciły mu blask, jednocześnie dostosowując jego wnętrza do potrzeb najbardziej wymagających użytkowników. Dominującym materiałem budowlanym w nowym budynku biurowym jest ręcznie formowana cegła nawiązująca do elewacji budynku zabytkowego. Elementy elewacji wykonane ze szkła i aluminium wprowadzają do przestrzeni wątki współczesne, jednocześnie harmonijnie współgrając z tradycyjnym charakterem całego kompleksu.

Zabytkowy budynek przy Grunwaldzkiej 34 powstał w 1885 roku jako kantyna oficerska dla kadry stacjonującego tu II Pułku Huzarów w surowym wojskowym stylu, tzw. Rohbaustill. Do połowy lat 60. XX wieku z powodzeniem służył różnym celom wojskowym. W 1965 roku jego funkcja uległa zmianie i otwarto w nim przedszkole, które funkcjonowało tu do 2012 roku. W 2013 firma CDF Architekci uzyskała pozwolenie na budowę kompleksu biurowego. UBIQ 34 otwarto w kwietniu 2015 roku.

poster

zdjęcia budynku:

fot. materiały prasowe

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły