Uchwała Krajobrazowa Gdańsk. Kolejne reklamy znikają z miasta. 

Uchwała Krajobrazowa miasta Gdańsk to jedna z pierwszych ustaw tego typu przyjęta w Polsce. Podobne ustawy podjęły już między innymi Poznań, o czym przeczytacie (tutaj), a także Warszawa, której radni wczoraj podjęli taką samą ustawę (przeczytacie tutaj). Zobaczcie, jak nowa uchwała respektowana jest w Gdańsku.

Przykładów dobrych zmian w Gdańsku w odniesieniu do usuwania wszechobecnej w miastach szyldozy można wymienić sporo. Jedną z najświeższych zmian jest usunięcie wielkoformatowej reklamy z budynku na rogu al. Grunwaldzkiej i Słowackiego.
Uchwała Krajobrazowa GdańskTak na facebookowym fanpage Uchwała Krajobrazowa Gdańska chwalona jest zmiana:

„Nie ma, i już nie wróci! Budynek na skrzyżowaniu al. Grunwaldzkiej i Słowackiego został uwolniony z reklamy wielkoformatowej szczelnie zasłaniającej cały budynek. Ze środków, które wspólnota zarobiła na udostępnianiu elewacji pod reklamę można zrealizować jej remont…. kilka razy. Decyzja, żeby budynek znów wyglądał ładnie – tak jak sąsiednie obiekty, które reklam nie miały – jest po stronie mieszkańców. Od 11 lat umieszczanie reklam na oknach mieszkań jest niezgodne z przepisami prawa budowlanego. W tym czasie ta reklama była przedmiotem niezliczonych postępowań. Dopiero Uchwała Krajobrazowa Gdańska umożliwiła jej skuteczne usunięcie!” 

Warto również dodać, że wraz z wdrożeniem w życie Uchwały Krajobrazowej Gdańska powstał specjalny poradnik, który daje wskazówki przedsiębiorcom i wspólnotą w jaki sposób powinny być prezentowane szyldy, banery i tablice reklamowe. Pełen poradnik znajdziecie tutaj! Uchwała Krajobrazowa Gdańsk
Furtkę do powstania dokumentu utworzyła przyjęta przez Sejm RP tzw. “ustawa krajobrazowa”. Dała ona samorządom możliwość tworzenia podobnych dokumentów na poziomie gminy. Intensywne prace nad projektem poznańskiej uchwały krajobrazowej trwały od marca 2017 roku, gdy radni wyrazili wolę przyjęcia dokumentu. Pierwszym krokiem było opracowanie wstępnych propozycji zapisów, które miałyby się w nim znaleźć.

Listę propozycji udało się zebrać dzięki pracom zespołu roboczego i konsultacyjnego w Wydziale Urbanistyki i Architektury. Zespoły analizowały dokumenty planistyczne, podręczniki dobrych praktyk, wytyczne konserwatorskie i zwracały uwagę na regulacje funkcjonujące w innych miastach w Europie. Zapisy upubliczniono w listopadzie 2017 r. Każdy mógł się do nich odnieść. Do końca lutego tego roku wpłynęło aż 227 uwag. Część z nich trafiła do ostatecznego projektu uchwały.

źródło: Facebook / Uchwała Krajobrazowa Gdańsk

 

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły