Uchwała Krajobrazowa w Warszawie. Trzecia próba przyjęcia uchwały!

Uchwała Krajobrazowa w Warszawie. Miasto po raz trzeci próbuje przyjąć uchwałę! – 24 lutego rozpoczną się konsultacje społeczne. Mieszkańcy będą mogli wypowiedzieć się na temat m.in. reklam, małej architektury czy ogrodzeń. Warszawa przystępuje do konsultacji społecznych, w trakcie których zaprezentuje mieszkańcom projekt uchwały w sprawie zasad i warunków sytuowania obiektów małej architektury, tablic i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń. Jest ona potocznie nazywana uchwałą krajobrazową.

Uchwała Krajobrazowa w Warszawie poprawi jakość przestrzeni stolicy

Projekt uchwały stolica konsultuje już po raz trzeci. “Pierwszy raz projekt uchwały zaprezentowaliśmy w 2017 roku i wzbudził on wówczas wielkie zainteresowanie opinii publicznej. W 2018 roku zaktualizowany dokument został wyłożony do publicznego wglądu w trybie ustawowym. Po rozpatrzeniu uwag, przedłożyliśmy projekt uchwały radzie m.st. Warszawy. 16 stycznia 2020 roku radni niemal jednogłośnie przyjęli dokument” – przypomina Marlena Happach, dyrektorka Biura Architektury i Planowania Przestrzennego.

Uchwała została uchylona przez wojewodę mazowieckiego. O jej dalszych losach rozstrzygnęły sądy administracyjne kolejnych instancji. Proces ten trwał dwa lata. W wyniku orzeczeń sądów Warszawa została zobowiązana do ponownego uzgodnienia i udostępnienia dokumentu.

“Liczymy na to, że aktualny etap wyłożenia projektu uchwały stanie się – po rozpatrzeniu uwag strony społecznej i uzyskaniu akceptacji rady miasta – istotnym krokiem w stronę realizacji strategicznego celu, jakim jest poprawa jakości przestrzeni stolicy” – dodaje Marlena Happach.

uchwałą krajobrazową


Jak można wziąć udział w konsultacjach?

Z zapisami uchwały krajobrazowej mieszkańcy stolicy będą mogli się zapoznać – a także zgłosić swoje uwagi – podczas konsultacji społecznych. Rozpoczną się one 24 lutego i potrwają do 31 marca.

Uwagi mieszkańców zbierane są pod adresem email: krajobrazowa@um.warszawa.pl lub przez specjalny formularz na stronie konsultacji, który będzie dostępny od 24 lutego.

O uchwale krajobrazowej będzie można porozmawiać również:

  • Na spotkaniu on-line 7 marca (wtorek) o godz. 17:30.
  • Podczas dyżurów konsultacyjnych:
  • stacjonarnych: 9 marca (czwartek) oraz 13 marca (poniedziałek) w godz. 16:00-19:00 w ZODIAKU Warszawskim Pawilonie Architektury (Pasaż Wiecha 4);
  • telefonicznych: 1, 8 i 15 marca (środy) w godz. 13:00-16:00 pod numerem telefonu 22 325 81 08.

Z projektem uchwały będzie można zapoznać się również w Biurze Architektury i Planowania Przestrzennego, Al. Jerozolimskie 44, poziom -1, wejście od Wydziału Obsługi Mieszkańców (poniedziałek-piątek, godz. 8:00-16:00).

Warszawa to nie jedyne miasto w Polsce, które planuje podjąć (lub już podjęło) tzw. Uchwały Krajobrazowe. Listę miast, które przyjęły lub są w trakcie wdrażania tego typu projektów, a także efekty tych zmian, znajdziecie klikając tutaj: https://www.whitemad.pl/?s=uchwała+krajobrazowa 

źródło: UM Warszawa / https://um.warszawa.pl/ 
zdjęcia: Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie / https://zdm.waw.pl 

Czytaj też: Urbanistyka | Miasto | Edukacja | Osiedle  | Warszawa

Warszawa walczy z reklamami