Ukraina digitalizuje dziedzictwo kulturowe

Ukraina digitalizuje dziedzictwo kulturowe. Pomagają w tym archiwiści z całego świata

Ukraina digitalizuje dziedzictwo kulturowe, aby uchronić je przed działaniami wojennymi. Zdaniem ukraińskich władz, przy wsparciu setek archiwistów z całego świata, każdego miesiąca powstaje ponad 25 terabajtów cyfrowych danych, zawierających skany, szkice, rysunki, mapy, czy rzuty najważniejszych artefaktów kultury Ukrainy.

Wojna to zło, które niszczy wszystko na swojej drodze. Rosyjska agresja nie oszczędza nikogo, ani niczego. Niejednokrotnie bombardowane są szpitale, szkoły, muzea, teatry, czy galerie sztuki i kościoły, w którym gromadzone są bezcenne artefakty historii i kultury Ukrainy. Kolejnym problemem jest zatrważająca skala grabieży prowadzona przez rosyjskie wojska.

Właśnie dlatego władze Ukrainy wraz z profesjonalnymi archiwistami z całego świata od miesięcy zabezpieczają najważniejsze dzieła sztuki. Zdaniem przedstawicieli ukraińskiego resortu kultury, obecnie Ukraina digitalizuje dziedzictwo kulturowe przy wsparciu ponad 1300 archiwistów z całego świata, którzy zgłosili się z zamiarem nieodpłatnej pomocy.

Zespół prężni działa nad stworzeniem cyfrowych kopii zbiorów, w których mają znaleźć obrazy, rzeźby, szkice, rysunki, a także ważne archiwalne dane. Kolejną ważną rzeczą jest zabezpieczanie zabytkowych nieruchomości, które są fotografowane i mapowane, co ma pomóc w przypadku zniszczenia ich w wyniku działań wojennych. Jest to niezwykle ważne. Przypomnijmy, że gdyby nie stare pocztówki, czy obrazy dawnych mistrzów, odbudowa powojennej Warszawy w obecnym kształcie byłaby niemożliwa.

Ukraina digitalizuje dziedzictwo kulturowe
Europa Press News / Contributor

Kolejną rzeczą, którą zajmują się “cyfrowi archiwiści” jest budowanie kopii najważniejszych stron internetowych. Dzięki wykorzystaniu narzędzi takich jak Browsertrix Crawler, wolontariusze są w stanie archiwizować najbardziej rozbudowane witryny internetowe. Do tworzenia cyfrowych kopii fizycznych obiektów używają przede wszystkim oprogramowania o otwartym dostępie, jak chociażby Webrecorder stosowany między innymi przez archiwum narodowe Wielkiej Brytanii.

Ukraina digitalizuje dziedzictwo kulturowe w niezwykłym tempie! W zaledwie miesiąc od rozpoczęcia ataku Rosji na Ukrainę udało się skompletować aż 25 terabajtów zdigitalizowanych danych. Warto dodać, że miejsce na serwerach zostało opłacone przez wolontariuszy, a wszelkie działania wykonywane są charytatywnie. Zespół ściśle współpracuje z ukraińskimi muzeami, teatrami, bibliotekami i archiwami, które dostarczają niezbędnych materiałów oraz pomagają osadzać świadectwa kultury w przestrzeni cyfrowej.

Aktualnie wirtualna kolekcja obejmuje ponad 30 terabajtów danych zawierając w sobie zarówno obiekty cyfrowe jak i fizyczne. Bieżące statusy działalności zespołu Saving Ukrainian Cultural Heritage Online można obserwować na oficjalnej stronie internetowej. Zainteresowani mogą także wesprzeć próbę zdigitalizowania dziedzictwa Ukrainy pod tym adresem.

To nie jedyny sposób w jaki Ukraińcy chronią swoje zabytki i kulturę. Warto przypomnieć, że dzięki bohaterskiej postawie Ukraińców udało się uratować unikatowe dzieła sztuki z kijowskiego muzeum, o czym pisaliśmy TUTAJ.  Natomiast mieszkańcy Lwowa spontanicznie zabezpieczają najcenniejsze zabytki w obawie przed atakami Rosji, o czym przeczytacie TUTAJ. 

Czytaj też: Lwów |  Ukraina  | Zabytek | whiteMAD na Instagramie  | #SolidaritywithUkraine

 

źródło: sucho.org / opencollective.com/sucho