fot. Oleksandr Malyon, wikimedia.org, licencja CC 4.0

Ukraiński zabytek UNESCO. Rezydencja metropolitów Bukowiny i Dalmacji w Czerniowcach

To jeden z najcenniejszych zabytków Ukrainy. Rezydencja metropolitów Bukowiny i Dalmacji w Czerniowcach znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jego budowa rozpoczęła się w połowie XIX wieku w miejscu poprzedniego domu metropolitalnego. Kompleks zaprojektował czeski architekt Josef Hlavka. Jego budowa zakończyła się w 1882 roku.

W pracach uczestniczył też wiedeński malarz Carl Jobst, który zadbał o unikalne malunki wewnątrz. Całość powstała z wykorzystaniem materiałów budowlanych dostępnych na terenie Bukowiny. Pomocne były tutaj między innymi drewno z lasów należących do metropolii oraz pozyskiwany na miejscu alabaster.

Budowla zyskała status zabytku dość szybko bo już w 1945 roku. W okresie Związku Radzieckiego wewnątrz działał Czerniowiecki Uniwersytet Państwowy imienia Jurija Fedkowycza. Po 1991 roku budowla ponownie zaczęła być wykorzystywana do celów liturgicznych.

Rezydencja metropolitów Bukowiny i Dalmacji w Czerniowcach wyróżnia się bogatą architekturą. Dostrzec tu można elementy neobizantyjskie i neoromańskie, ale też elementy architektury mauretańskiej. Estetyka kompleksu nawiązuje do zespołu pałacowego Alhambra w Grenadzie. Podczas wpisu obiektu do rejestru zabytków eksperci UNESCO stwierdzili, że mnogość architektonicznych stylów Rezydencji jest świadectwem siły kulturowej Cerkwii prawosławnej w Austro-Węgrzech.

Sala Marmurowa, dawna Synodalna, fot. Ilya, wikimedia.org, licencja CC 4.0

W sumie Rezydencja Metropolitów Bukowiny i Dalmacji składa się z trzech części. W głównym budynku zbudowano pokoje i kancelarię metropolity, kancelarię konsystorza oraz duże sale dla duchownych. Jedną z nich jest Sala Marmurowa, którą zdobią elementy z kamienia. Na ścianach Sali znalazły się freski przedstawiające postacie i sceny związane z prawosławiem i jego obecnością na Bukowinie. Część fresków uległa zniszczeniu z powodu pożaru w 1942 roku.

Bogata zdobiona Sala Marmurowa wyróżnia się jeszcze ogromnymi żyrandolami. Największy ma miejsce na 120 świec, cztery mniejsze pomieszczą po 32 świece.

Czytaj też: #SolidaritywithUkraine | Ukraina  | Zabytek | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

źródło: Polski Komitet ds. UNESCO