Wizualizacje

Ukryte piękno. Kamienica przy ulicy Działyńskich 6 w Poznaniu odzyska blask

Budynek znajduje się w centrum Poznania. Kamienica położona przy ulicy Działyńskich 6 zostanie wyremontowana i odzyska swój blask. Inwestor chce dokładnie odnowić historyczne detale i wydobyć piękno sprzed lat. W budynku powstanie około 40 mieszkań i dwa lokale usługowe. Projekt renowacji budynku przygotowała Pracownia Architektury 1050.

Działyńskich 6 znajduje się w obrębie dawnych murów miejskich Poznania. W sąsiedztwie dominuje historyczna zabudowa z kamienicami z XIX wieku. Ulica Działyńskich ma elegancki charakter, po obu stronach ulicy rosną drzewa. Zaledwie kilka minut spaceru dzieli ten adres od Starego Rynku, Placu Wolności czy kultowego Okrąglaka. Blisko stąd do kawiarni, restauracji, muzeów i teatrów. Mieszkańcy będą więc mieli Poznań na wyciągnięcie ręki.

Kamienica zbudowana została w 1895 roku w stylu neobarokowym. Powstały tam duże i eleganckie mieszkania dla oficerów i majętnych przedsiębiorców. Nawiązania do baroku są szczególnie widoczne w dekoracyjnej elewacji.

Kamienica ma pięć kondygnacji. Rytmikę elewacji wyznaczają trzy wykusze zwieńczone w linii dachowej lukarnami, nakrytymi hełmami dachowymi z iglicami. Architektoniczną wartość mają też balkony z ażurowymi balustradami oraz narożna część budynku, która została zwieńczona wieżą z lukarną nakrytą heksagonalnym dachem. To detale, ale nadają budynkowi unikalnego charakteru.

Jednak nie wszystko co piękne, jest widoczne z poziomu ulicy. Warto zwrócić uwagę na bogate zdobienia klatek schodowych. Budynek ma dwie główne klatki schodowe z reprezentacyjnymi holami wejściowymi. Uwagę przyciągają tutaj ozdobne balustrady, misterne dekoracje malarskie i elementy sztukatorskie.

Wszystkie te elementy, ale też stolarka, zostały dokładnie skatalogowane i ujęte przez nas w programie prac konserwatorskich. Dołożymy wszelkich starań by całość, po zakończeniu prac, prezentowała się imponująco – opowiada Robert Toporski, Pełnomocnik Inwestora.


Przed laty cała ulica Działyńskich była uznawana za jedną z najbardziej ekskluzywnych w mieście. Inwestor chce przywrócić jej dawną świetność. Po renowacji kamienica przy Działyńskich 6 będzie wyglądała jak ponad 130 lat temu, kiedy została oddana do użytku.

W kamienicy przy Działyńskich 6, powstaną lokale mieszkalne i przestrzenie biurowe. Zajdą się tam dwupoziomowe mieszkania, lokale z antresolami ale też typowe dla XIX wiecznej zabudowy kamienicznej, wysokie mieszkania z wykuszami. Do mieszkań w oficynie, dobudowane zostaną duże balkony o awangardowej konstrukcji i designerskim wyglądzie. Na dziedzińcu pojawi się też zieleń. Co ważne, dla podniesienia komfortu nowych mieszkańców, w budynku zainstalowane zostaną dwie windy.

Kontynuacją zielonego charakteru ulicy Działyńskich jest zagospodarowanie dziedzińca kamienicy. Ograniczono w nim do minimum utwardzone powierzchnie, zastępując je ogrodem wodnym, urozmaiconymi nasadzeniami, wzbogaconymi o zieleń tarasów i wielobarwny ogród wertykalny. To wszystko sprawia, że na dziedzińcu tworzy się bardzo przyjazny mikroklimat, również w upalne dni – mówi architekt Mariusz Więcek.

Przywrócenie blasku kamienicy przy Działyńskich, to kolejna rewitalizacja przeprowadzana przez inwestora, bo firma pochwalić się może wieloma udanymi i docenianymi modernizacjami zabytkowych kamienic.

Te wymagające doświadczenia i wiedzy realizacje, dają nam szczególną satysfakcję! Dodam, że nasza siedziba znajduje się w jednej z nich, w Kamienicy Wicherkiewiczów przy ul. Św. Marcin 11 w Poznaniu. Gdy przywracamy świetność kamienicom, wybieramy najlepsze rozwiązania technologiczne, by projekt był wykonany na najwyższym poziomie – mówi Mariusz Sołtysiak, prezes firmy Soltbau, Generalny Wykonawca współpracujący z inwestorem od lat.

Więcej informacji o budynku znajdziecie na stronie: www.dzialynskich6.pl.

Czytaj też: Kamienica | Poznań | Elewacja | Detal | Historia | whiteMAD na Instagramie

źródło: Działyńskich 6