Toruńska 25

Ul. Toruńska 25 w Gdańsku – kompleksowy remont kamienicy wydobył z niej dawne piękno

Kamienica położona pod adresem Toruńska 25 w Gdańsku powstała na przełomie XIX i XX w. Wzniesiono ją w typowym dla miasta stylu, który nawiązuje do manieryzmu. Charakterystycznymi elementami ornamentu są tutaj tzw. okucia. Obok stanął bliźniaczy budynek. W poddanej renowacji kamienicy powstały 4 mieszkania komunalne o powierzchni od 56,53 m kw. do 94,85 m kw. Wykorzystując potencjał lokalizacji i możliwości kamienicy, zaadaptowana została także przestrzeń użytkowa na parterze.

Remont został przeprowadzony w oparciu o program prac konserwatorskich. Rozpoczęto go w sierpniu 2022 r. i zakończono w maju 2024 r. Wartość inwestycji wyniosła 5 149 629,81 zł, z czego dofinansowanie ze środków unijnych to ok. 2 mln zł.


Zakres prac objął m.in. konserwację oryginalnej stolarki drzwiowej i okiennej oraz wymianę ahistorycznych skrzydeł na nowe, renowację zabytkowych pieców kaflowych oraz schodów, a także odtworzenie detali sztukatorskich fasady kamienicy. Na klatce schodowej znajduje się oryginalna lamperia z płytek ceramicznych, która została poddana konserwacji i częściowemu odtworzeniu na wzór historycznej, zaś na elewacji frontowej kamienicy ujawniono malowany szyld reklamowy, który został odnowiony i wyeksponowany przy okazji renowacji obiektu. Stanowi unikalną w skali Gdańska pamiątkę po minionych czasach.

Toruńska 25 przed i po remoncie. Fot. pawulon/fotopolska.eu i Gdańskie Nieruchomości

Oprócz tego, co widoczne gołym okiem, remont objął także szereg wewnętrznych prac modernizacyjnych. W budynku zostały wykonane kompleksowe prace izolacyjne, konstrukcyjne, instalacyjne i wykończeniowe. W kamienicy zamontowano również urządzenia instalacji Building Management System, pozwalające na monitorowanie zużycia energii i mediów. Ponadto obiekt zyskał także instalację fotowoltaiczną.

Źródło: Gdańskie Nieruchomości

Czytaj też: Architektura w Polsce | Metamorfoza | Renowacja | Historia | Gdańsk

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły