Ule w centrach miast. Świetny pomysł na miejskie ogrodnictwo!

Norweskie studio architektoniczne Snøhetta zaprojektowało serię drewnianych uli, które zakładane mają być na dachach między innymi sklepów znajdujących się w centrum Oslo. Wszystko po to, aby zachęcić pszczoły do zamieszkania w mieście.

Pszczoły są najważniejszym naturalnym dostawcą żywności na świecie. Aż jedna trzecia produkcji żywności jest zależna od zapylania, tu rola pszczół jest największa. Współpraca Heier Du Rietz oraz architektów zaowocowała kilkoma drewnianymi ciekawymi konstrukcjami dla 160 tysięcy pszczół.

Wzór zniekształconych sześciokątów obejmuje każdą z sześciu stron. Naturalny plaster miodu był geometryczną inspiracją dla kształtu zaprojektowanych uli. Wykorzystanie  jasnego drewna jako wykończenia, również nawiązywać miało do koloru miodu, ale także nadać obiektom ciepłego i naturalnego charakteru. Owady mogą znaleźć pyłek i wodę w pobliskim parku nad brzegiem rzeki oraz znajdujących się niedaleko zielonych terenach.

Tworząc te ule, ściągamy coraz więcej pszczół do miasta – twierdzi architekt. Chcemy dostarczyć mieszkańcom oraz zwiedzającym informacji, w jaki sposób mogą przyczynić się do ochrony środowiska i  zaangażowania wokół problemu znikających pszczół – dodaje. Zebrany miód sprzedawany jest w pobliskich sklepach.