Ulica Bodzentyńska w Kielcach przejdzie metamorfozę. To najstarsza ulica w mieście

W Kielcach ruszają prace, dzięki którym ulica Bodzentyńska zyska nowy wygląd. Konkurs na projekt jej przebudowy zorganizowano w 2018 roku. Zwyciężyła wtedy koncepcja pracowni Tera Group, która w subtelny sposób podkreśli historyczny charakter ulicy a mieszkańcom zaoferuje nową jakość.

Bodzentyńska to najstarsza ulica w Kielcach, która prowadzi do Rynku. Celem konkursu było zaprojektowanie nowej przestrzeni publicznej harmonijnie wpisującej się w istniejące zabytkowe otoczenie w skali urbanistycznej i architektonicznej, przedstawiające atrakcyjne rozwiązania dla przyszłych użytkowników. Po 4 latach od rozstrzygnięcia konkursu miastu udało się pozyskać finansowanie na realizację inwestycji, która stanowi jeden z elementów większego projektu – „Zielona rewitalizacja zabytkowego Śródmieścia Kielc”, polegającego na zazielenieniu 4 miejskich przestrzeni

Jak zmieni się przestrzeń ulicy Bodzentyńskiej?

Nowe zagospodarowanie zyskają dwie strony ulicy oraz Plac św. Wojciecha. Zostanie wyeksponowany historyczny przebieg rzeki Silnicy poprzez zaprojektowane nasadzenia roślinne oparte na łukach, niski murek wskazujący przebieg dawnego koryta rzeki, a także meandrującą rabatę. Zwieńczeniem tej przestrzeni będzie nowo zaprojektowana fontanna.

Pewnie wielu mieszkańców nie wie, że właśnie tu znajduje się stare koryto rzeki Silnicy, które biegnie od ulicy Źródłowej, przez Bodzentyńską, Silniczną i wpada do obecnej rzeki przy mostku na al. IX Wieków Kielc. Myślę, że to ciekawostka zarówno dla kielczan, jak i turystów, dlatego chcieliśmy ją wyeksponować – mówi Agata Wojda, wiceprezydentka Kielc.

Po południowej stronie ulicy powstanie pergola, obsadzona roślinnością, gdzie stworzy się naturalna przestrzeń do odpoczynku. Interwencja obejmie także Plac św. Wojciecha, gdzie pojawią się nowe elementy małej architektury oraz liczne nasadzenia. To właśnie zieleń stanowi najważniejszy element rewitalizacji. W ramach prowadzonych prac zostanie nasadzonych 11 drzew (klony polne, lipy drobnolistne), ponad 900 krzewów (dereń rozłogowy, cis, hortensje, lilak i bez), ponad 3 300 bylin (mozga trzcinowa, turzyca, liliowiec, szałwia, trzęślica trzcinowata i śmiałek darniowy) oraz pnącza (powojnik, winobluszcz).

Tak ulica wygląda PRZED przebudową:


Zrewitalizowana przestrzeń ulicy Bodzentyńskiej będzie stanowić „wejście” do Śródmieścia Miasta. Zarówno prawa, jak i lewa strona zaprojektowanej przestrzeni stworzy jedno spójne kompozycyjnie wnętrze urbanistyczne, uzupełnione zielenią miejską i małą architekturą – mówi Paulina Bogdał-Śmierzyńska z pracowni Tera Group

Projekt „Zielona rewitalizacja zabytkowe Śródmieścia Kielc” to przedsięwzięcia na które miasto Kielce pozyskało wsparcie z Programu Inwestycji Strategicznych. Wartość projektu to 21 700 tys. zł, a dofinansowanie stanowi 90% kosztów. W sierpniu ubiegłego roku rozstrzygnięto przetarg na realizację tej inwestycji i podpisano umowę z firmą Remondis. Realizacja potrwa 20 miesięcy i zakończy się wiosną 2024 roku.

źródło: UM Kielce

Czytaj też: Kielce | Miasto | Zieleń | Woonerf  | Łąki kwietne  | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły