Chmielna w Warszawie zostanie przebudowana

Ulica Chmielna w Warszawie będzie zielona! Jest zgoda konserwatora

Pozytywną opinię o projekcie zmian wydał Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków. Ulica Chmielna w Warszawie zyska nowe szpalery drzew i krzewów oraz miejsca do wypoczynku.

Ulica Chmielna jest jedną z najczęściej odwiedzanych ulic w Warszawie. Jej przebudowa zaplanowana jest w ramach większego projektu – stworzenia Nowego Centrum Warszawy. Projekt zmian przygotowała pracownia RS Architektura Krajobrazu. Koncepcję najlepiej oceniło jury konkursowe na czele z Wojciechem Wagnerem z Biura Architektury i Planowania Przestrzennego.

Nowe Centrum Warszawy ma odmienić wizerunek stolicy. Zmiany mają zwrócić tę część miasta rowerzystom i pieszym poprzez lepiej skomunikowane ciągi piesze, więcej zieleni w postaci szpalerów drzew, czy skwerów, a także dzięki zwężeniu pasów ruchu dedykowanych samochodom. Część prac jest już przeprowadzonych. Przykładem są przejścia naziemne dla pieszcych przy rondzie Dmowskiego (czytaj TUAJ) czy przebudowany Plac Pięcu Rogów (czytaj TUTAJ).

Co zakłada przebudowa? Po obu stronach ulicy Chmielnej, na odcinku od ul. Nowy Świat do pasażu Stanisława Wiecheckiego „Wiecha”, pojawią się rzędy drzew. Zmienią się też skwery przy kinie Atlantic oraz przy centrum medycznym, gdzie teraz odbywa się sprzedaż książek pod chmurką. Powstanie tam skwer bukinistów z wygodnymi tarasami, siedziskami i efektownym oświetleniem. Co ważne – zmieni się również Bracka na odcinku od Alej Jerozolimskich do placu przy zbiegu ulic Chmielnej, Szpitalnej i Zgoda. Bardzo ważny dla miasta jest również studialny (nie realizacyjny na tym etapie) pomysł dla ulicy Widok.

Żółtym kolorem zaznaczono obszar przebudowany w ramach Nowego Centrum Warszawy

W ramach remontu z Chmielnej zniknie nawierzchnia z kostki betonowej z lat 90. XX wieku. Wyszczerbiony materiał zastąpią płyty granitowe o wymiarach 100 na 50 centymetrów. Na skwerze, gdzie teraz odbywa się sprzedaż książek na straganie (blisko Nowego Światu), ma się pojawić granit w jasnoszarym kolorze. Obramienia płyt o wielkości 50 na 50 centymetrów zostałyby wykonane z kamiennej kostki w kolorze grafitowym.

źródło: UM Warszawa

Czytaj też: Warszawa | Zieleń | Urbanistyka | Miasto | Metamorfoza | whiteMAD na Instagramie

PONIŻEJ: WIDOK NA ŚCIANĘ WSCHODNIĄ OD STRONY ULICY CHMIELNEJ

PONIŻEJ: WIDOK W STRONĘ PLACU PIĘCIU ROGÓW OD STRONY ULICY CHMIELNEJ