Polna
Fot. Ewelina Lach

Zakończyła się modernizacja ulicy Polnej w Warszawie. Jest teraz bardziej zielona i przyjazna

Ulica Polna w Warszawie przeszła kompleksową modernizację – na odcinku od Trasy Łazienkowskiej do placu Unii Lubelskiej. W ramach projektu położono nową nawierzchnię, usprawniono organizację miejsc parkingowych, dodano nowe drzewa oraz inną roślinność. Dodatkowo, poprawiono oświetlenie i bezpieczeństwo – wymieniono stare latarnie na energooszczędne, a nowe, podwyższone przejścia dla pieszych zostały odpowiednio oświetlone i oznakowane.

“Polna zyskała nową nawierzchnię i krawężniki. Jest równo dla kierowców, no i przede wszystkim wygodnie dla pieszych – mamy tu zupełnie nowy chodnik. Parkowanie zostało uporządkowane, jest miejsce dla samochodów. Przypomnijmy sobie, jak ta ulica wyglądała jeszcze niedawno – cała zastawiona samochodami. Teraz jest tu bezpiecznie, ponieważ wszystkie przejścia dla pieszych zostały wyniesione. Jest też bardziej zielono – dosadziliśmy ponad 20 nowych drzew, a te, które już tu rosły, są wypielęgnowane. Posadziliśmy też mnóstwo róż, bylin i dodatkowej zieleni. Nie zapomnieliśmy o nowym oświetleniu – warszawskie pastorały zawitały na Polną” – mówi prezydent Rafał Trzaskowski.

Fot. Ewelina Lach

Polna


Prace modernizacyjne ulicy Polnej w centrum miasta, trwające kilka miesięcy, obejmowały usunięcie starej nawierzchni bitumicznej oraz ułożenie nowej nawierzchni asfaltobetonowej. Dodatkowo zamontowano kamienne krawężniki i wykonano chodniki z płyt betonowych. Pojawiła się także kostka kamienna, zwłaszcza na miejscach parkingowych, ustawionych teraz prostopadle do jezdni i chodnika po wschodniej stronie ulicy. Kierowców ucieszy nowe oznakowanie drogi, zarówno pionowe, jak i poziome. Prace elektryczne obejmowały wymianę oświetlenia ulicznego, gdzie stare lampy zastąpiono stylowymi latarniami typu „pastorał” (łącznie 19 sztuk). Dodatkowo zainstalowano nowe lampy do oświetlenia alei lipowej w okolicy XXVII LO im. Tadeusza Czackiego. Wszystkie nowe latarnie są ekologiczne, wyposażone w technologię LED. Bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych zostało poprawione dzięki ich wyniesieniu, odpowiedniemu oświetleniu i właściwej oznakowaniu.

Fot. Ewelina Lach

Nie zapomniano również o nasadzeniach zieleni. Do już bardzo zielonej ulicy dodano 22 nowe drzewa – 18 lip holenderskich i 4 śliwy wiśniowe. Zostało posadzonych także około 2 tysięcy nowych krzewów i bylin, głównie róż okrywowych na terenach nasłonecznionych oraz nowa trawa tam, gdzie jest cień. W ramach projektu rewitalizacji Polnej, istniejące 97 drzew poddano kompleksowej pielęgnacji arborystycznej, a misy drzewne przeszły renowację. Przed posadzeniem nowych roślin wymieniono warstwę starej, jałowej i zasolonej ziemi na żyzny czarnoziem, co sprzyja szybkiemu i zdrowemu wzrostowi roślin.

“Ulica Polna, którą całkowicie odmieniliśmy, jest przykładem, jak powinno się zmieniać miasto. Właśnie o takie zmiany nam chodzi – o transformację z głową. Transformację, z której mogą korzystać wszyscy, czyli zarówno piesi, jak i ci, którzy poruszają się samochodami. Polna nam wypiękniała, a my zabieramy się za kolejne ulice” – dodaje prezydent stolicy.

Źródło: um.warszawa.pl

Czytaj też: Architektura | Metamorfoza | Zieleń | Miasto | Warszawa

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły