Ulica Włókiennicza w Łodzi przechodzi metamorfozę. Sadzą duże drzewa

Trwają prace, dzięki którym ulica Włókiennicza w Łodzi zyska nową jakość. Miasto informuje o końcówce pierwszego etapu. Na ulicy pojawiły się duże drzewa, które trafiają prosto do ziemi.

Od marca trwają prace na drugim odcinku ulicy Włókienniczej, czyli od pasażu Hilarego Majewskiego w kierunku ulicy Kilińskiego. Tu, podobnie jak na pierwszym odcinku, zostanie wymieniona nawierzchnia jezdni, pojawi się dużo zieleni oraz nowe meble miejskie.

Kończymy prace budowlane oraz nasadzenia zieleni na odcinku od ulicy Wschodniej do pasażu Hilarego Majewskiego. Zasadziliśmy już pierwsze drzewa, czyli 13 tulipanowców. Przed nami montaż ławek, koszy oraz stojaków na rowery. Drogowcy wykonują roboty wykończeniowe i porządkowe. Całość prac na tym odcinku zostanie zakończona na początku maja – mówi Robert Wojciechowski z firmy JAGEZ.

Włókiennicza (dawniej Kamienna) to jedna z najbardziej znanych łódzkich ulic. Odnajdziemy ją w piosence „Kochankowie z ulicy Kamiennej” Agnieszki Osieckiej. Na ich cześć, w 2004 roku, odsłonięto rzeźbę-fontannę. Jej autorem jest łódzki rzeźbiarz Wojciech Gryniewicz. Teraz zostanie odnowiona.

W ramach programu rewitalizacji zmieniamy ulicę Włókienniczą w kolejny podwórzec miejski, czyli przyjazne miejsce do życia i odpoczynku. Wymienimy wszystkie instalacje, przebudujemy ulicę oraz zasadzimy zieleń. Jeszcze w tym roku zmieni się w wizytówkę tej części miasta – zapewnia Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.


Ulica Włókiennicza zyska nowe, 1,5 metrowe chodniki. Na pozostałej części drogi ruch samochodowy zostanie ograniczony. Ulica będzie jednokierunkowa z ruchem w stronę ul. Kilińskiego. Na odnowionej ulicy na rowerzystów będzie czekać 20 stojaków rowerowych, a na spacerowiczów 34 ławki. Pojawi się 10 nowych, stylowych latarni. Zieleń uzupełni sześć grusz drobnoowocowych oraz 20 tulipanowców amerykańskich oraz hortensje, piwonie i liliowce.

Dodatkowo w ramach przebudowy na ulicy powstanie iluminacja budynków pod numerem 11 oraz 15. Będzie wykonana z naświetlaczy o neutralnej barwie światła umieszczonych na słupach na wysokości 6 m w formie iluminacji zalewowej (tak jak pałac Poznańskiego). Podświetlone będą również korony drzew – wykorzystane do tego zostaną naświetlacze typu LED RGB montowane w kratach ochronnych pod wszystkimi drzewami. Wartość inwestycji wraz z przebudową pasażu Hilarego Majewskiego: 18.283.847,52 zł.

Czytaj też: Ekologia | Łódź | Miasto | Renowacja | whiteMAD na Instagramie

fot. Konrad Ciężki, źródło: lodz.pl