Architekci z pracowni Ultra Architects postanowili urządzić wnętrze dla prac Aleksandra Gierymskiego. Zaprojektowali wstęgę , na której znalazły się niemal wszystkie prace artysty.

Wystawa “Aleksander Gierymski 1850-1901” jest otwarta dla zwiedzających w Muzeum Narodowym w Warszawie. Przygotowując projekt aranżacji “Ultrasi” chcieli stworzyć neutralne tło dla prezentowanych dzieł sztuki. Na wystawie zobaczyć można niemal cały twórczy dorobek malarza – około 120 obrazów i szkiców olejnych, 70 rysunków, blisko 110 drzeworytów oraz fotografie pozujących artyście modeli. Tak duża liczba eksponatów wymagała zaprojektowanie wnętrza, które pozwoli je wszystkie pomieścić.

Kluczowym elementem naszego projektu jest wstawiona w istniejące wnętrza dodatkowa struktura w postaci długiej, białej wstęgi biegnącej przez wszystkie pomieszczenia i tworzącej 15 połączonych ze sobą wizualnie ośmiokątnych pokoi – mówią projektanci.

Dzięki temu zabiegowi uzyskano dodatkową powierzchnię ścian i lepiej wyeksponowano ważniejsze dzieła. Dodatkowo tak zaaranżowana przestrzeń ma zaciekawić widzów i “wciągać” ich do dalszej części wystawy – stojący w jednym pomieszczeniu mogą dostrzec to, co znajduje się na ścianach kolejnego.

W projekcie ograniczono się tylko do trzech barw: sufit i podłogi są czarne, natomiast wstęga, na której znajdują się prace, jest biała w strefie poświęconej malarstwu i jasnoszara w części z grafikami i szkicami.

Projektując posadzkę architekci inspirowali się obrazami Gierymskiego. Większość posadzki wyłożono czarną wykładziną o dość długim włosiu, na którym stopy odwiedzających pozostawiają odciśnięte ślady. Kontrastem dla takiej podłogi jest gładkie czarne linoleum, które znalazło się w dwóch salach. Wystawę dodatkowo zdobią lakierowane na czarno meble. Pełnią one funkcję siedzisk lub podstaw pod monitory wykorzystane do prezentacji multimedialnej.

Wystawę “Aleksander Gierymski 1850-1901” w Muzeum Narodowym w Warszawie można oglądać do 10 sierpnia 2014 r. (ka)