Ultranowoczesne Centrum Nauki w Opolu! Takich obiektów jest tylko kilka na świecie!

To już niemal pewne, że wraz z rozpoczęciem nowej kadencji samorządowej dojdzie do rozpoczęcia pierwszy procedur związanych z budową Centrum Nauki i Technologii w Opolu. Planowany obiekt jest naprawdę wyjątkowy! Projekt powstał w pracowni architektonicznej MJZ, która zaproponowała innowatorski pomysł prezentacji AR w budynku.Prezentacje w VR stworzyło Building VR, czyli biuro które zostało założone przez Macieja Jakuba Zawadzkiego i jego pracownię MJZ.

Centrum Nauki i Technologii (CNiT) będzie jednym z najnowocześniejszych obiektów w Polsce i Europie. Jako jedyny w kraju, jak i jako jeden z nielicznych na świecie, będzie zintegrowany z technologią rozszerzonej rzeczywistości (AR)! Co to oznacza? Już wyjaśniamy!


Jak informuje biuro prasowe urzędu miasta w Opolu, bryła obiektu będzie nawiązywała swoim kształtem do tak zwanej Teorii Wielkiego Wybuchu. Gdy założymy na oczy specjalne gogle, fasada budynku będzie zmieniać swoje barwy i faktury, przez co odniesiemy wrażenie, jakby całość była w ruchu. Jednak najciekawszym elementem ma być refleksyjna kula o średnicy 10 metrów. Z zewnątrz po założeniu gogli ujrzymy ją jako epicentrum Wielkiego Wybuchu, natomiast wewnątrz niej powstanie sala multimedialna, dzięki której „przeniesiemy się w czasie”.

Co ciekawe, nie trzeba używać wyłącznie specjalnych gogli. Gdy najedziemy obiektywem aparatu naszego smartfona lub tabletu również zobaczymy efekt rozszerzonej rzeczywistości. Wstępnie koszt budowy Centrum Nauki i Technologii szacuje się na 50 mln złotych.

Projekt powstał w pracowni BuildingVR. Więcej informacji na jej temat znajdziecie TUTAJ!

zdjęcia: UM Opole