Unikalny budynek na Bielanach po remoncie. To projekt Marii i Kazimierza Piechotków

Mieszkalny budynek znajduje się przy ulicy Skalbmierskiej 21 na Bielanach w Warszawie. Zbudowano go w latach 50. według projektu małżeństwa architektów Marii i Kazimierza Piechotków. Po ponad sześćdziesięciu latach od budowy wyremontowano jego elewację.

Małżeństwo Piechotków zaprojektowało większą część zabudowy mieszkaniowej najstarszej części dzielnicy osiedli Bielany I, II i III. Budynek przy ulicy Skalbmierskiej 21 znajduje się na terenie osiedla Bielany I. Zbudowano go w 1957 roku. Piechotkowie byli przeciwnikami estetyki socrealistycznej. Projektowali niskie budynki z dostępem do zieleni. Co ciekawe, architekci przez wiele lat mieszkali na zaprojektowanym przez siebie osiedlu.

Budynek przy ulicy Skalbmierskiej 21 ma cztery kondygnacje. Wyróżnia go prosta elewacja wykonana z białej cegły silikatowej.

W latach powojennych domy zbudowane z czerwonej cegły albo pustaków często pozostawiano na długi czas nieotynkowane. Traciły przez to na estetyce. Aby uniknąć takiej sytuacji, Piechotkowie zaprojektowali elewacje murowane z cegły silikatowej, a okna osadzili w prefabrykowanych ramach z betonu. Takie rozwiązanie stało się charakterystyczne dla całego kwartału bielańskiej zabudowy. Zastosowany tu przez architektów specyficzny sposób układania cegły zyskał nawet nazwę „wątku bielańskiego” – czytamy w komunikacie na stronie Urzędu m.st. Warszawy.

Gmach wyróżnia unikalna konstrukcja, w której korzystano z prefabrykatów. Architekci wprowadzili to rozwiązanie wiele lat wcześniej, zanim budynki z prefabrykatów zaczęły być stawiane w Polsce na masową skalę. Kolejnym elementem ożywiającym elewacje są dekoracyjne poziome pasy z kontrastującej czerwonej cegły ceramicznej. Tak zaprojektowane osiedle pod koniec lat 50. zyskało sławę, a na Bielany przyjeżdżali dziennikarze, którzy podziwiali pierwsze w Warszawie niesocrealistyczne osiedle z placem zabaw pośrodku.

Elewacja PRZED i PO remoncie

Od chwili budowy budynek przy Skalbmierskiej 21 nie był kompleksowo remontowany, jednak jego elewacja wymagała podjęcia prac konserwatorskich. Biała cegła silikatowa oraz czerwona ceramiczna były pokryte grubą warstwą brudu i wymagały oczyszenia.

Ekipa remontowa wymieniła nieestetyczne, wtórne wstawki ceglane i osłabione, wypłukane spoiny. Uzupełniła liczne ubytki żelbetowych prefabrykatów. Wyremontowała płyty balkonowe i oczyściła ściany płytkich loggi z warstw tynków lub farby nałożonych przez mieszkańców niektórych lokali. Przywróciła także zielony kolor metalowych balustrad balkonowych, jeszcze widoczny na wielu nieprzemalowanych od lat 50. balkonach i drewnianych okiennicach.

Miasto dofinansowało prace kwotą 121 470 zł. Niżej publikujemy zapowiedź wideo “Maria i Kazimierz Piechotkowie – krótka historia o tym, jak stali się Bielańczykami”. We wtorek o godzinie 18:00 w sali widowiskowej Urzędu Bielany odbędzie się premiera książki “Maria i Kazimierz Piechotkowie. Wspomnienia architektów” wydanej nakładem Dom Spotkań z Historią. Zachęcamy też do obejrzenia ostatniego wywiadu z Marią Piechotkową, który przeprowadzony był 10 sierpnia 2020 roku przez Katarzynę Madoń-Mitzner i Bartłomieja Frymusa. Film możecie zobaczyć na YouTube klikając TUTAJ.

Czytaj też: Warszawa | Zabytek | Architektura PRL | Renowacja | Elewacja | whiteMAD na Instagramie

źródło: UM Warszawa

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły