UniweUniwersytet Ekonomiczny w Krakowie

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie. Nowy kampus z okazji 100-lecia istnienia uczelni

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie zaprezentował jak będzie wyglądać nowy budynek kampusu. Obiekt ma powstać za trzy lata z okazji okrągłego jubileuszu krakowskiej uczelni i współgrać ze znajdującą się wokół historyczną zabudową uniwersytecką. Wśród niej jest zabytkowy gmach główny z XIX wieku, którego historia jest naprawdę ciekawa.

Jak podkreślił rektor Uniwersytetu Ekonomicznego dr hab. Stanisław Mazur, prof. UEK, zwycięski projekt spełnia nie tylko walory estetyczne i funkcjonalne, ale jest także wyposażony w rozwiązania przyjazne dla środowiska. Podkreślił przy tym, że jego realizacja będzie wspaniałym sposobem uczczenia jubileuszu istnienia uczelni, który będzie świętowany w 2025 roku. Katarzyna Wysocka, dyrektor Wydziału ds. Przedsiębiorczości i Innowacji Urzędu Miasta Krakowa zwróciła natomiast uwagę, że nowy budynek będzie emanacją tego, co w Krakowie jest ważne i określa miasto. Łączy tradycję z nowoczesnością i tworzy niepowtarzalny klimat. Dr Krzysztof Głuc z Uniwersytetu Ekonomicznego zauważył natomiast, że nowy budynek wśród innych obiektów kampusu będzie łączył to, co wielkie z przeszłości, z tym, co wielkie w przyszłości.

Na co natomiast zwrócił uwagę sąd konkursowy? Przede wszystkim na oryginalną i udaną próbę uzupełnienia układu urbanistycznego oraz dostosowanie gabarytu budynku do skali sąsiadującej zabudowy, uzyskane poprzez rozbicie budynku na kilka mniejszych brył o zróżnicowanych wielkościach. Brane pod uwagę było także udane, subtelne podkreślenie głównego wejścia do budynku oraz prostota i elegancja formy i detalu architektonicznego. Makieta projektu, który zwyciężył w konkursie (jego autorem jest krakowska firma BE DDJM Architekci Sp. z.o.o.) została wkomponowana w makietę przedstawiającą wszystkie zabudowania kampusu UEK. Jest ona prezentowana do 20 października w pawilonie dydaktyczno-sportowym UEK. To jednak nie koniec rozwoju infrastruktury kampusu krakowskiej uczelni. Jak zapowiedział rektor UEK, za dwa tygodnie odbędzie się rozstrzygnięcie postępowania przetargowego na wybór wykonawcy projektu Centrum Obsługi Studenta.


Kampus UEK znajduje się u zbiegu ulicy Lubomirskiego i Rakowickiej, znajdujących się w ścisłym centrum Krakowa. Życie akademickie toczy się dziś także w reprezentacyjnym budynku głównym z końca XIX wieku. Nie zawsze był jednak sercem akademickiego życia, gdyż jest własnością UEK od 70 lat. Wcześniej było tu schronisko dla młodzieży. Jak doszło do jego powstania? W 1890 roku mieszkający w Paryżu książę Aleksander Lubomirski dokonał dwumilionowego zapisu na cele dobroczynne w Krakowie. Postanowiono, że pieniądze te zostaną przeznaczone na budowę schroniska dla chłopców, którego otwarcie nastąpiło w listopadzie 1893 roku. Już wtedy przyjęło pierwszych wychowanków. Najpierw mieszkało w nim 120 osób, ale w wyniku dużego zapotrzebowania powiększono je na 160 osób. Od 1911 roku prowadzone było przez salezjanów.

Trzy lata później schronisko zostało przekształcone na szpital dla zakaźnie chorych, a obiekty zakładu uległy w tym czasie znacznej dewastacji. Wraz z odzyskaniem niepodległości jest organizowany tu polski szpital wojskowy. Salezjanie starali się jednak o przywrócenie schroniska, w wyniku czego już jesienią 1925 roku ponownie otworzono zakład. 7 września 1939 roku został on przeznaczony na cele wojskowe dla wojsk niemieckich. Po wojnie zakład przekształcono na obóz repatriacyjny dla żołnierzy państw zachodnioeuropejskich, następnie zamieniono na szpital wojskowy Armii Czerwonej, co doprowadziło do poważnej dewastacji budynków.

Gmach główny przeznaczono dla fundacji księcia Lubomirskiego wiosną 1946 roku, która po kapitalnym remoncie, już we wrześniu 1946 roku przystąpiła do ponownego uruchamiania schroniska. W 1950 roku zapadła jednak decyzja o jego likwidacji, a w budynku urządzono dom akademicki dla studentów Akademii Medycznej. Fundacja przestała istnieć na mocy dekretu rządu PRL wydanego dnia 24 kwietnia 1952 roku, anulującego wolę jej twórcy. Wtedy też budynki przy ulicy Rakowickiej 27 przekazano ich ówczesnemu użytkownikowi, czyli Wyższej Szkole Ekonomiczne (dziś to Uniwersytet Ekonomiczny).

Tekst: Tomasz Kobylański / materiały UEK

zdjęcia: materiały prasowe

Zobacz również: Architektura | Szkoła | Biblioteka  | Elewacja | Architekt | Kraków