Upper One

Upper One w Warszawie. 131-metrowy wieżowiec powstanie w miejscu biurowca Atrium

Upper One powstanie na rogu ulicy Grzybowskiej i al. Jana Pawła II, w miejscu, w którym stoi obecnie nieczynny biurowiec Atrium International wybudowany w 1995 roku. 34-kondygnacyjny wieżowiec Upper One zaprojektowany został przez architektów z pracowni Medusa Group. Kompleks składać będzie się z dwóch budynków. Główa wieża osiągnie wysokość 131,5 metra wysokości i w całości przeznaczona zostanie na biura. Obok powstanie niższy, 17-piętrowy obiekt, w którym powstać ma hotel. Budynki będą oferować odpowiednio 36 tys. m² i około 11 tys. m². Inwestorem jest firma STRABAG Real Estate. Według wstępnego planu oba wieżowce powstaną w 2026 roku. 

Upper One w Warszawie – wieżowiec rzeźbiony światłem

Budynek na wizualizacjach zapowiada się bardzo estetycznie. Jest prosty, wręcz minimalistyczny, jednak nie jest przy tym banalny. Jak zapowiadają architekci z Medusa Group budynek będzie wyróżniać rzeźbiona światłem, asymetryczna fasada, którą w ruch wprawi pięć przeszklonych wind widocznych z poziomu ulicy. Górna część budynku będzie ułożona kaskadowo.

Projektowanie obiektów wysokościowych nakłada na projektantów bardzo dużą odpowiedzialność za określenie jakości przestrzeni oglądanej z odległych widoków i perspektyw. Upper One znajduje się na zamknięciu widoku południowej osi alei Jana Pawła II, która stopniowo odgina się w kierunku północnym od ronda ONZ. Lokalizacja ta była dla nas inspiracją dla zaprojektowania „żywej” fasady południowej wypełnionej szklanymi windami, które, będąc w ruchu, ujawnią funkcję budynku. Szklana fasada jest skromna, a zarazem elegancka. Jej płaszczyzny zostały przełamane w postaci zakrzywionych wertykalnych pasów, łamiących dosłowność odbić okolicy oraz wzmacniających smukłość budynku. Jako projektanci mamy nadzieję, że obiekt wpisze się we współczesny krajobraz Warszawy – mówi Łukasz Zagała, współwłaściciel pracowni Medusa Group.

Według wstępnych zapowiedzi zmieni się również otoczenie wieżowca. Cofnięcie części frontu budynku spowoduje, że przed wieżowcem stworzy się nowy plac. Deweloper obiecuje remont tego miejsca, ale też nowe ciągi komunikacyjne do osiedla Za Żelazną Bramą oraz uliczki łączące al. Jana Pawła II z ul. Ciepłą. Uda się to dzięki podzieleniu kompleksu na dwie, niezależne bryły. W ramach inwestycji powstanie też zielona strefa odpoczynku oraz niewielki amfiteatr. Pod budynkiem znajdzie się aż pięć pięter podziemnych. Większość zajmie parking na 219 samochodów.


Upper One znajduje się na zamknięciu widoku południowej osi alei Jana Pawła II, która stopniowo odgina się w kierunku północnym od Ronda ONZ. Lokalizacja ta była dla nas inspiracją dla zaprojektowania „żywej” fasady południowej wypełnionej szklanymi windami, które będąc w ruchu ujawnią funkcję budynku. Szklana fasada jest skromna a zarazem elegancka. Jej płaszczyzny zostały przełamane w postaci zakrzywionych wertykalnych pasów, łamiących dosłowność odbić okolicy oraz wzmacniających smukłość budynku – wyjaśnia architekt Łukasz Zagała, współwłaściciel pracowni Medusa Group.

Według zapowiedzi obiekt ma być ekologiczny i pozsykać najważniejsze certyfikaty świadczące o jakości. Energia do ogrzewania i chłodzenia Upper One pozyskiwana będzie m.in. ze źródeł podziemnych. Oprócz systemów geotermalnych obiekt zaopatrzony będzie w wiele rozwiązań proekologicznych i proużytkowych pozwalających inwestorowi ubiegać się o certyfikaty LEED Platinum i WELL Building Standard oraz „Obiekt bez barier” Fundacji Integracja.

Dla STRABAG Real Estate to niezwykle ważny i ekscytujący moment. Jako deweloper oferujemy Warszawie nowoczesny pod kątem architektury, designu i podejścia do technologii obiekt w niezwykle atrakcyjnej, ale i symbolicznej lokalizacji. To dokładnie tutaj, przy al. Jana Pawła II 23, w latach 90. kształtowała się kultura biznesowa stolicy. Stary biurowiec nie sprostał próbie czasu, a rozwoju gospodarczego miasta nie da się zatrzymać. Rozpoczynamy zatem nowy etap w historii tej lokalizacji, który nazwaliśmy Upper One. Naszą ambicją jest, aby odpowiedzieć na niewykorzystany dotąd potencjał działki oraz rosnącą w Warszawie aktywność najemców. Wierzymy, że wysoki na 131,5 metra biurowiec, pierwszy w kraju wyposażony w system geotermii oraz wiele rozwiązań proekologicznych, zdefiniuje nowy standard miejsca pracy i wyznaczy trendy dla branży nieruchomości na kolejne lata – zapowiada Łukasz Ciesielski, dyrektor zarządzający STRABAG Real Estate w Polsce.

Znika Atrium, powstaje 131,5-metrowy wieżowiec

Atrium International to dobrze znany mieszkańcom Warszawy obiekt, który powstał w 1995 roku. Jego projekt powstał w renomowanej pracowni Biuro Kazimierski i Ryba. Jak czytamy w komunikacie, deweloper posiada już wszystkie zgody potrzebne do wyburzenia obiektu. Jak informuje inwestor, prace rozbiórkowe ruszą na początku 2023 roku.

Stary biurowiec nie sprostał próbie czasu, a rozwoju gospodarczego miasta nie da się zatrzymać. Rozpoczynamy zatem nowy etap w historii tej lokalizacji, który nazwaliśmy Upper One. Naszą ambicją jest, aby odpowiedzieć na niewykorzystany dotąd potencjał działki oraz rosnącą w Warszawie aktywność najemców. Wierzymy, że wysoki na 131,5 m biurowiec, pierwszy w kraju wyposażony w system geotermii oraz wiele rozwiązań proekologicznych, zdefiniuje nowy standard miejsca pracy i wyznaczy trendy dla branży nieruchomości na kolejne lata – powiedział Łukasz Ciesielski, dyrektor Strabag Real Estate.

Jeśli zainteresował Cię ten temat, polecamy również inne tematy związane z WIEŻOWCAMI oraz inne projekty autorstwa pracowni MEDUSA GROUP 

źródło: http://www.strabag-real-estate.com / wizualizacje: https://www.medusagroup.pl

Czytaj też: Architektura w Polsce | Wieżowiec | Warszawa | Metamorfoza | Medusa Group | Ciekawostki