Elewacja PO zakończeniu prac

Uratowano cenne zdobienia. Kamienica przy ulicy Freta w Warszawie odnowiona!

Kamienica znajduje się u zbiegu ulic Freta i Franciszkańskiej. Niedawno zakończył się remont elewacji. Bogato zdobione fasady zostały odrestaurowane. Przywrócenie ich kolorystyki było wyzwaniem dla konserwatorów. Popatrzcie na efekty!

Budynek przy ul. Freta 55 został wybudowany od podstaw w latach 1955-1956. Stojąca wcześniej w tym miejscu kamienica została całkowicie zburzona podczas powstania warszawskiego. W trakcie odbudowy budynkowi nadano zupełnie nowy wygląd. Oprócz zmian architektonicznych obydwie elewacje frontowe na górnych kondygnacjach pokryto autorską polichromią o motywach figuralnych, animalistycznych i martwej natury. Na skutek niekorzystnych warunków środowiskowych, ale też błędów technologicznych prowadzonych w pośpiechu prac w czasach odbudowy, stan elewacji szybko pogarszał się.

Pierwszy remont przeprowadzono w 1974 roku. W jego trakcie wypłukaną i odbarwioną warstwę malarską poddano zabiegowi renowacji. Wyblakłe, delikatne malarstwo w najbardziej uszkodzonych miejscach pokryto intensywnym kolorystycznie punktowaniem. Zabieg ten niestety spowodował też nieodwracalne przykrycie resztek oryginalnych malowideł.

Pogarszający się w dalszym ciągu stan techniczny budynku był przyczyną podjęcia decyzji o kolejnym remoncie. Jego założeniem było zatrzymanie procesu destrukcji, powodowanej przez zawilgocenie i zasolenie ścian. Drugim założeniem było przywrócenie wyglądu kamienicy z okresu odbudowy – czytamy w komunikacie na stronie m.st. Warszawy.

PRZED i PO

Remont w 2022 roku przeprowadzono przy współudziale środków z dotacji m.st. Warszawy w wysokości 200 tys. zł. Przede wszystkim ekipa budowlana wykonała właściwą, pionową i poziomą izolację ścian fundamentowych. Następnie specjaliści zajęli się elementami kamiennymi i metaloplastyką oraz renowacją tynków wraz z konserwacją polichromii, które przysporzyły konserwatorom wiele kłopotów.

W wielu miejscach oryginalne malarstwo zupełnie wyblakło, a zachowały się jedynie późniejsze przemalowania. Utrudniło to znacznie rekonstrukcję oryginału. Wykonano wiele prób technologicznych i kilkukrotnie zwoływano komisje konserwatorskie. Wreszcie udało się wypracować właściwą technikę malarską. Jednak opóźniło to o kilka miesięcy zakończenie remontu.

Efekt zakończonych prac jest bardzo dobry. Izolacje zatrzymały proces destrukcji ścian, a prace konserwatorskie przywróciły wygląd kamienicy z okresu odbudowy.

źródło: UM Warszawa

Czytaj też: Warszawa | Elewacja | Zabytek | Metamorfoza | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły