Urząd Skarbowy w Gorzowie Wielkopolskim

Urząd Skarbowy w Gorzowie Wielkopolskim projektu Kuryłowicz & Associates

W Gorzowie Wielkopolskim nową siedzibę będzie miał Urząd Skarbowy. Konkurs na jego projekt zakończył się w grudniu. Wygrała koncepcja biura ARE Stiasny & Wacławek, jednak teraz publikujemy koncepcję przygotowaną przez pracownię Kuryłowicz & Associates, która zajęła trzecie miejsce.

Architekci z warszawskiego biura Kuryłowicz & Associates chcieli, by powstała nowoczesna siedziba instytucji, która przyczyni się do aktywizacji i wzrostu gospodarczego miasta. Budynek ma harmonijnie wpisać się w otaczający pejzaż i wykorzystać potencjał nadrzecznej lokalizacji. W projekcie uwzględniono istniejące drzewa, które uzupełniono nową zielenią, tworząc przyjemna dla oczu kompozycje. Park znajdujący się po stronie wschodniej ma odtwarzać naturalny dla tego obszaru charakter łęgów jesionowo-wiązowych z rozbudowaną warstwą krzewów.

Projekt nowej siedziby Urzędu Skarbowego w Gorzowie zakłada stworzenie budynku o nowoczesnej i unikalnej, ale jednocześnie stonowanej architekturze. Jej zadaniem jest wyrazić solidność i powagę instytucji skarbowej równocześnie podkreślając jej wiarygodność i otwartość. Poprzez starannie opracowany układ przestrzenny przyziemia budynek otwiera się na przestrzeń publiczną obu placów, bulwarów nadrzecznych oraz przyległego parku. Szerokie podcienie tworzą zapraszające arkady wejściowe – tłumaczą autorzy projektu.

Ciekawym rozwiązaniem jest zaproponowany wielopoziomowy parking towarzyszący inwestycji. Od strony urzędu i przyszłej dzielnicy posiada proste miejskie fasady, a od strony obwodnicy jego bryła ewoluuje w niemal naturalnie uformowane wzgórze z zielonym dachem.

Fasadę budynku tworzy masywna rama tworząca duże okna. Elewacja oplatająca poszczególne pietra tworzy wstęgi o delikatnie zróżnicowanym charakterze zmieniającym się ku górze. Urząd Skarbowy w Gorzowie Wielkopolskim jest jak królestwo cegły – właśnie ten materiał elewacyjny jest głównym, który tworzy fasadę. Nietypowy charakter elewacji wynika z użycia cegieł z niewielkimi wgłębieniami w zewnętrznym licu.

Urząd Skarbowy w Gorzowie Wielkopolskim


Proponując motyw wgłębień na elewacji inspirowaliśmy się otworami po tzw. „świdrach ogniowych” w ceglanych murach historycznych obiektów. W Gorzowie Wielkopolskim otwory te występują w ścianach zewnętrznych katedry pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – mówi architekt Maria Saloni-Sadowska z Kuryłowicz & Associates.

Zespół architektów Kuryłowicz & Associates tworząc koncepcję Urzędu w Gorzowie Wielkopolskim szukał inspiracji w projektach o tzw. czynniku „miastotwórczym”. W czasach światowej recesji spowodowanej pandemią czynnik ten będzie miał ogromne przełożenie na wzrost gospodarczy, a zarazem poprawę jakości życia mieszkańców danego miasta.

Przykładem inwestycji, która miała niebagatelny wpływ na rozwój gospodarczy całego rejonu i miasta może być m.in. rewitalizacja terenów Portu Północnego w Kopenhadze. Realizacja projektu apartamentowca „Silo”, który stał się efektowną dominantą architektoniczną, dała bodziec do uruchomienia i przeprowadzenia największego projektu urbanistycznego w całej Skandynawii. Do roku 2025 planuje się wokół wspomnianej inwestycji oddać do użytku lokale dla ponad 100 tysięcy mieszkańców (18% ludności Kopenhagi). Podobne projekty miastotwórcze zostały także z sukcesem zrealizowane w Saragossie czy też w Montpellier.

Czytaj też: Cegła | Kuryłowicz | Architekt | Miasto

źródło: Kuryłowicz & Associates