Nietypowy Urząd Stanu Cywilnego w Bydgoszczy zaprojektowała Julia Wawrzynowicz, studentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Projekt jest jej pracą licencjacką i powstał z pomocą promotora dr. hab. Macieja Świtały.
W dzisiejszych czasach ceremonia ślubu jest przede wszystkim uroczystością rodzinną. Każda para chce, aby ten dzień był wyjątkowy i pozostał na długo w pamięci, zarówno gości jaki i świeżych małżonków. Bardzo często jest to jeden z ważniejszych momentów w życiu, wyznaczający całkowicie nowy rozdział. Myśl ta przyświecała młodej projektantce, przy pracy nad projektem licencjackim
Celem projektu jest stworzenie atrakcyjnych wizualnie wnętrz Urzędu Stanu Cywilnego w Bydgoszczy, które poprzez właściwą formę przestrzenną pobudzającą emocje i zmysły, będą towarzyszyć wyjątkowej ceremonii zaślubin. Projekt jest odpowiedzią na pytanie czy możliwe jest połączenie formalnego charakteru instytucji państwowej z artystycznym wyrazem jej wnętrz? Częścią projektu Julii Wawrzynowicz jest niewielki pawilon, który umieszczony w ogrodzie ma stanowić miejsce wieńczące ceremonię. W instalacji goście mogą wykonać pamiątkowe zdjęcia.
Tematem przewodnim pracy jest inspiracja kolekcją Resort Alexandra McQueena.
Moda jest częścią sztuki, która podobnie jak malarstwo czy literatura jest subtelną formą indywidualnej interpretacji świata i człowieka przez artystę. W moim odczuciu moda jest przede wszystkim pragnieniem kreowania piękna w postaci różnorodnych barw, linii i form. Mimo tego, że głównym zadaniem noszonej przez nas odzieży jest ochrona przed warunkami atmosferycznymi, ubiór stanowi także inne funkcje. Pozwala nam wyrażać się jako jednostka, pokazywać przynależność do określonej grupy ludzi, podkreślić indywidualne cechy fizyczne oraz status społeczny lub uzewnętrzniać swoją osobowość. Wiele współczesnych kreacji tworzonych przez najwybitniejszych projektantów, przypomina raczej teatralne kreacje, bardziej niż ubrania użytku codziennego. Kreacje te, podobnie zresztą jak sztuka, mają skłonić nas do przemyśleń, dyskusji, stworzyć pole do interpretacji oraz zachwycić widza swoją oryginalnością i pomysłem, bardzo często przekraczając jakąś granicę i odkrywając przed odbiorcą, to co dotąd było nieznane – tłumaczy młoda projektantka.
Szczególne wrażenie wywarła na mnie kolekcja Resort, która od razu skojarzyła mi się z uroczystością ślubu oraz kwiatami, które są nieodłączną częścią tego wydarzenia. Kolekcja jest elegancka, dominują subtelne, delikatne barwy, a także przejścia kolorów,
przypominające kolorystykę na płatkach kwiatów – dodaje.
Wnętrze urzędu podzielono na pięć głównych pomieszczeń: hol wejściowy z szatnią, poczekalnię, salę ślubów, biuro urzędnika oraz salę toastów z magazynkiem. Stylistyka wnętrz utrzymana jest w jasnych, delikatnych i subtelnych barwach z wyraźnym akcentem kolorystycznym w postaci różowych tkanin zawieszonych na suficie. Sala ślubów jest najważniejszym pomieszczeniem, które wyróżniła poprzez zastosowanie tkanin, układających jest w kształt dużych, różowych kwiatów. Różowy kolor tkaninowej kompozycji na suficie “przelewa się” w dół na posadzkę, przechodząc w czystą biel. Głównym kształtem geometrycznym wykorzystanym w tym pomieszczeniu, jak i w całym projekcie, jest koło.
Wspomniany już pawilon zaprojektowany został w ogrodzie za budynkiem Urzędu Stanu Cywilnego i stanowi ostatni punkt, do którego udają się małżonkowie wraz z gośćmi. Strefa ta jest przeznaczona dla 4-5 osób i służy do upamiętnienia wyjątkowego dnia w życiu pary młodej, oferując miejsce do wykonywania pamiątkowych fotografii. Instalacja harmonizuje ze stylistyką wnętrza, zachowując okrągły kształt i biało-różowe przezroczyste tkaniny, tworząc spójną koncepcję stylistyczną z wnętrzem urzędu. Forma przestrzenna została umiejscowiona w części ogrodu z bujną roślinnością, dzięki czemu zieleń natury przebija przez przezroczyste tkaniny, tworząc wyjątkowe wrażenie.
Czytaj też: Polscy projektanci | Bydgoszcz | Portfolio | Polecane | whiteMAD na Instagramie