Kawalerka

Urządzili ją świetnie. Maleńka kawalerka od hanczarstudio

Kawalerka znajduje się w Sokołowsku, malowniczo położonej wsi w województwie dolnośląskim. Powstały mikroapartament pełni funkcję bazy weekendowych i wakacyjnych wypadów.

Sokołowsko to uzdrowiskowa miejscowość, którą przed laty porównywano do szwajcarskiego Davos. Dziś to mała i senna wieś, która jest chętnie odwiedzana przez turystów w sezonie. Sokołowsko jest położone pośród Gór Suchych, dlatego dojazd tam nie należy do najprostszych. Ci, którzy wybierają się tam na festiwale Konteksty, Sanatorium Dźwięku czy filmowy Hommage à Kieślowski muszą się liczyć z prawdziwą wyprawą. Jednak trud rekompensuje krajobraz i panująca w miejscowości cisza.

Zaprojektowana kawalerka znajduje się w jednej ze starych kamienic. Jej powierzchnia to zaledwie 19 m kw. Mieszkanie wydaje się być przestronne dzięki swojej wysokości i jasnej kolorystyce, w której dominują biel, naturalny kolor drewna oraz róż.

Wyposażenie to głównie starocie – nabyte w miejscowym sklepiku z antykami lub przywiezione przez właścicieli z Wrocławia – mówią Szymon Hanczar i Kinga Dżugan z hanczarstudio.

Jedynie dywan, kanapa i skonstruowana ze sklejki modułowa kuchenka to nowe elementy. Ta ostatnia ma specjalną klapę, dzięki której szybko można ukryć jej funkcję. Charakterystyczny klimat wnętrza podkreślają zachowane oryginalne drzwi i stolarka okienna. W mieszkaniu jest też łazienka, a w niej to, co niezbędne: prysznic, toaleta i umywalka.

Kawalerka
Kawalerka w Sokołowsku

Mieszkanie powstało jako swego rodzaju oaza, która pozwoli odpocząć od zgiełku i gwaru dużego miasta. Architekci mówią o nim, że jest „analogową świątynią nieśpiesznych rozrywek” i wskazują tutaj na słuchanie muzyki z winyli, czytanie książek, śniadania w łóżku i wieczory przy świecach. Wnętrze ozdobiono też starymi sankami, które pełnią tutaj użyteczną funkcję. Sanki należą do córki właścicieli i przypominają, że zaledwie po 10 minutach spaceru można znaleźć się na górskim szlaku.

Wśród innych smaczków, które można znaleźć we wnętrzu są między innymi stare pocztówki z Sokołowska, masywne szkło z pobliskich hut oraz reżyserskie krzesło, które przywodzi na myśl najsłynniejszego mieszkańca Sokołowska – Krzysztofa Kieślowskiego.

_

hanczarstudio – multidyscyplinarne biuro projektowe z siedzibą we Wrocławiu z powodzeniem eksplorujące różne obszary dziedzin projektowych takich jak architektura wnętrz, stoiska targowe, wystawy, czy wzornictwo przemysłowe.

Czytaj więcej: Biel w architekturze | Wnętrza | Architektura PRL

fot. MeluzynaStudio

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły