PO

Usunęli beton, by posadzić rośliny. To najlepsza zielona przestrzeń w Europie

W konkursie Green Cities Europe zwyciężyło holenderskie Alkmaar za realizację programu “Zazielenienie i Bioróżnorodność”. To najlepsza zielona przestrzeń w Europie. Co ciekawe, w konkursie drugie miejsce zdobył Park Czyżyny w Krakowie. O tej nagrodzie pisaliśmy TUTAJ.

Otoczone polderami i poprzecinane kanałami Alkmaar jest holenderskim miastem, słynącym z targów serowych. To także dynamiczne miasto, którego odpowiedzią na obecne wyzwania środowiskowe jest lokalny pragmatyzm. Wiedząc, że roślinne rozwiązania są skuteczne w walce z miejskim ociepleniem, ryzykiem powodzi i utratą różnorodności biologicznej, Alkmaar rozwija swój program “Zazielenianie I Bioróżnorodność”. W ciągu zaledwie kilku miesięcy zaniedbane, zamknięte przestrzenie zostały przekształcone w zielone oazy.

To wprawdzie nie jest realizacja, wypełniona licznymi, drogimi, designerskimi meblami, ale projekt, który na pierwszym miejscu stawia po prostu zieleń.

Władze miasta realizują ambitny cel stworzenia w ciągu siedmiu lat terenów zielonych, które pokryją 50 tysięcy m kw. Jest to perspektywa, w którą mocno się zaangażowała się Stadswerk072 – organizacja odpowiedzialna za zarządzanie i utrzymanie Alkmaar. Pierwszym krokiem było zidentyfikowanie wszystkich brukowanych przestrzeni, które mogłyby zyskać na szybkiej transformacji, takich jak: małe place, nabrzeża, parkingi i ronda. Następnie te szczelne i pozbawione życia obszary zostały odbrukowane, aby przywrócić przepuszczalność gleby. Ważnym elementem jest również fakt, że w planowanie wszystkich projektów była zaangażowana lokalna ludność. Nie mniej istotne było również założenie, że wybór roślin musi być skoncentrowany na różnorodności biologicznej, co za tym idzie, na dużej rozmaitości gatunków drzew, krzewów jagodowych, kwiatów dzikich i cebulowych oraz bylin.

Miasto jest obecnie w połowie realizacji zadania. Dzięki małym parkom, miejskim łąkom kwietnym, nowo obsadzonym brzegom i przyjaznym dla roślinnego zróżnicowania rondom. Te ukierunkowane i łatwe do wdrożenia interwencje miały decydujący wpływ na miasto i jego mieszkańców, nie tylko poprawiając jakość życia i lokalną bioróżnorodność, ale także przywracając naturalny obieg wody. Realizowany przez Alkmaar projekt “Zazielenianie i Bioróżnorodność” wstrząsnął Europejskim jury, gdyż pokazał, jak łatwo można stawiać czoła wyzwaniom jakie niosą za sobą zmiany środowiskowe.

Każdego roku nagroda Green Cities Europe Award wyróżnia atrakcyjne projekty zazieleniania miast w całej Europie. Celem jest nagradzanie inspirujących projektów, które w wyjątkowy sposób wykorzystują rośliny i zielone rozwiązania, aby pomóc złagodzić zmiany klimatu, walczyć z utratą bioróżnorodności, poprawić spójność społeczną i lokalne życie miejskie. W tegorocznej edycji w konkursie rywalizowały realizacje z 13 państw.


Nagroda została zainicjowana przez Europejskie Stowarzyszenie Szkółkarzy (ENA) i 13 europejskich organizacji szkółkarskich współdziałających w międzynarodowym programie Green Cities Europe. Program ten ma na celu stymulację rozwoju zielonej infrastruktury w środowisku miejskim w celu łagodzenia zmian klimatu, walki z utratą różnorodności biologicznej, poprawy spójności społecznej i uczynienia naszych miast lepszymi miejscami do życia. Kraje biorące udział w kampanii: Belgia, Bułgaria, Dania, Francja, Niemcy, Grecja, Węgry, Irlandia, Włochy, Polska, Portugalia, Niderlandy i Szwecja.

źródło: Green Cities Europe

Czytaj też: Holandia | Place, Skwery, Parki  | Metamorfoza | Zieleń | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie