Dziś po dawnych witrażach nie ma już śladu...

Usunęli cenne witraże podczas remontu kolegiaty w Gdyni

Podczas remontu zabytkowej kolegiaty Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Gdyni usunięto historyczne witraże, które ponad 50 lat temu wykonała Aniela Kita. Ocalały jedynie dwa najmniejsze.

Pierwsze witraże usunięto już w 2019 roku podczas remontu zabytkowego kościoła. Budynek zyskał wtedy nową elewację i został wyczyszczony. Wojewódzki konserwator zabytków zgodził się wtedy na usunięcie tylko części witraży. Te widoczne od strony placu miały zostać zachowane. Jednak na śmietnik trafiły niemal wszystkie…

Aniela Kita stworzyła witraże ponad pięćdziesiąt lat temu. Kolorowe kompozycje stanowiły jeden z najważniejszych prac malarki. Dzieła artystki były wielokrotnie wystawiane między innymi w Wielkiej Brytanii i Danii. Witraże do kościoła trafiły w 1968 roku. W 2019 roku Trójmiejska Gazeta Wyborcza cytowała wypowiedź mieszkanki sąsiedniego budynku:

Kościółek został świeżo wyremontowany, ale pięknie wyglądał tylko przez moment. W ubiegłą sobotę podczas spaceru zobaczyłam, że duże witraże od strony placu zostały zdemontowane. Obok stał kontener budowlany na gruz, gdzie trafiały resztki skutego młotkiem witraża – mówiła trójmiejskiej Wyborczej pani Magdalena.


Podobne cytaty mieszkańców opublikował serwis Trojmiasto.pl:

Ludzie przystawali i nie dowierzali. Z kontenera na gruz wygrzebywali fragmenty szkła na pamiątkę – mówi pani Iwona.

Kiedy w 2019 roku sprawę nagłośnili mieszkańcy prace budowlane w świątyni wstrzymano administracyjne. Nic w tej kwestii nie zmieniło się przez trzy następne lata aż do 2022 roku. Internauci zauważyli, że ze świątyni usunięto ostatnie duże witraże montując w ich miejscu zwyczajne okna. Ocalały jedynie dwa maleńkie witraże Anieli Kity, których zdjęcia publikujemy.

Kolegiata Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Gdyni zbudowana została w 1924 roku jako wotum dziękczynne za odzyskanie przez Polskę niepodległości. Przez kilka kolejnych lat była powiększana aż do 1927 roku, kiedy zyskała ostateczny kształt. Inicjatorem budowy świątyni był pierwszy wójt Gdyni Jan Radtke. Budynek swoją architekturą nawiązuje do barokowych i renesansowych kościołów Polski centralnej. Od 1984 roku kościół ma status zabytku. W 2018 roku papież Franciszek ustanowił kolegiatę bazyliką mniejszą, nadając jej tytuł bazyliki morskiej.

Czytaj też: Historia | Gdynia | Zabytek | Ciekawostki | Detal | whiteMAD na Instagramie

fot. redakcja whiteMAD, źródło: Trojmiasto.pl, Trojmiasto.wyborcza.pl