Vans i MOCA współpracują przy kolekcji zaprojektowanej przez artystów

Marka Vans, zajmująca się przede wszystkim tworzeniem obuwia i odzieży sportowej, dostarcza drugą już kolekcję w ramach współpracy z Muzeum Sztuki Współczesnej (MOCA), oferując produkty przedstawiające projekty kalifornijskich artystów: Judy Baca, Brenna Youngblood i Frances Stark. Celebrująca kreatywność, kulturę i Kalifornię, limitowana linia obuwia i odzieży Vans x MOCA będzie miała swoją premierę na święta 2021. 

Urodzona i mieszkająca w Los Angeles, Dr Judy Baca (ur. 1946) jest muralistką, której prace rzucają światło na życie i trudy społeczności pozbawionych praw obywatelskich od ponad 40 lat. Jej najbardziej znane dzieło, The Great Wall of Los Angeles (1974-1984), to półmilowy mural w San Fernando Valley, wykonany we współpracy z ponad 400 osobami – miejscową młodzieżą i ich rodzinami, ilustrujący trwałą siłę społeczności. 

Baca wprowadza świeże spojrzenie do kolekcji Vans Classics, modelem Vans x MOCA Old Skool, inspirowanym autorskim projektem Hitting the Wall, Women in the Marathon (1984), muralem stworzonym specjalnie na Letnie Igrzyska Olimpijskie 1984 w Los Angeles, który upamiętnia pierwsze zawody, w których kobiety zostały dopuszczone do startu w maratonie olimpijskim. Ten projekt znajduje się w kolekcji na kurtce Judy Baca, a inny projekt – ​The World Wall: Triumph of the Hearts (1990) – zdobi polarową bluzę

Pochodząca z Riverside, Brenna Youngblood (ur. 1979) jest kalifornijską artystką, której prace rzucają nowe światło na sztukę asamblażu, czyli trójwymiarowego kolażu. Łącząc znalezione materiały i porzucone artefakty Brenna tworzy prace, które podkreślają problemy w otaczającej ją kulturze i całym społeczeństwie. Youngblood reinterpretuje model Vans Authentic charakterystycznym dla siebie abstrakcyjnym i kolorowym stylem, nadając wydrukom trójwymiarowy aspekt.


Przez całą swoją karierę Frances Stark (ur. 1967) eksplorowała fascynację subkulturami południowej Kalifornii: deskorolką, punkiem, rapem, jak i samym Los Angeles. Zamiłowanie Stark do Los Angeles zostało upamiętnione w jej własnej wersji butów Old Skool, która zawiera ręcznie rysowaną mapę ilustrującą ulice, które inspirowały ją od dziesięcioleci.

Pełna kolekcja Vans x MOC obejmuje również bawełnianą płócienną kurtkę, bawełniany 5-panelowy regulowany kapelusz typu snapback oraz modele SK8-Hi i Classic Slip-On. Druga kolekcja Vans x MOCA będzie dostępna w sprzedaży na Vans.eu, w wybranych salonach Vans i w MOCA Store od 12 listopada 2021 r. Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź Vans.eu.

Czytaj też: Bluza | Kolekcja | Kurtka | Sztuka | WhiteMAD na Instagramie

źródło: materiały prasowe