Vans i MoMA – kultowe muzeum przygotowało ubrania z motywami dzieł sztuki

Marka Vans przedstawiła kolekcję ubrań, przygotowanych we współpracy z MoMA – Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku, słynącym z genialnych zbiorów dzieł sztuki współczesnej. W ten sposób Vans i MoMA chcą pobudzać ekspresję twórczą na całym świecie, a debiutancka kolekcja trafi do sklepów już tej jesieni.

Wśród artystów wystawianych przez muzeum znaleźć można ogromną różnorodność. W nowej kolekcji nie zabrakło prac Salvadora Dalego, Wassilego Kandinskiego, Claude’a Moneta, Edvarda Muncha, Jacksona Pollocka, Lubow Popowy oraz Faith Ringgold. Pierwsza część kolekcji obuwia, odzieży i akcesoriów będzie dostępna od 30 września. Następnie w listopadzie do sklepów trafią kolejne produkty z serii. W każdym  produkcie widać głębokie uznanie dla sztuki – tym razem w wersji Vans Classic. 

MoMA może w końcu z radością ujawnić współpracę z Vans – firmą, która tak samo jak nasze muzeum od dawna wspiera ekspresję twórczą. Nieczęsto angażujemy się we współpracę nad linią produktów. Zawsze dążymy natomiast do angażowania w sztukę nowoczesną szerszej grupy odbiorców. Cieszymy się, że dzięki globalnemu zasięgowi Vans będziemy mogli dotrzeć do miłośników sztuki z całego świata – mówi Robin Sayetta, Zastępczyni Dyrektora ds. Koncesji i Partnerstwa w MoMA.


W pierwszej części kolekcji, która pojawi się we wrześniu, zostaną zaprezentowane kultowe prace Salvadora Dalego, Wassilego Kandinskiego oraz Claude’a Moneta.

Salvador Dalí inspirację czerpał z podświadomości, snów i wyobraźni. W swych surrealistycznych pracach granice między rzeczywistością a fikcją często były zamazane. Jeden z jego najsłynniejszych obrazów, „The Persistence of Memory” („Trwałość pamięci”) z 1931 roku, widnieje na środkowych i bocznych panelach cholewek modelu Vans Old Skool Twist. Konstrukcja modelu została nieco urozmaicona tak, by niczym obrazy artysty wykraczała poza naszą percepcję rzeczywistości. Buty mają gumową podeszwę oraz boczną taśmę ze zniekształconym wzorem, którym ozdobiono również koszulkę z długim rękawem oraz bluzę.

Kandinsky, pionier sztuki abstrakcyjnej, uważał, że zarówno kolor, jak i forma mają w sobie moc i wyzwalają emocje niezależnie od obrazów i przedmiotów, na których się znajdują. „Orange”, obraz stworzony przez artystę w 1923 roku, kiedy wykładał na niemieckiej uczelni Bauhaus na wydziale sztuki i projektowania, widnieje na butach Vans Slip-On – model ten to ukłon w stronę eksperymentów Kandinskiego nad abstrakcyjnymi symbolami i formą. Poza płóciennymi cholewkami butów pracę znaleźć można również na T-shircie z krótkim rękawem, bluzie oraz czapce z daszkiem. 

Artystyczną kolekcję dopełnia Claude Monet – istna siła napędowa ruchu impresjonistycznego. Artysta jest znany ze swoich plenerów przedstawiających zmienne krajobrazy francuskiej wsi, które powstały w wyniku bacznych obserwacji natury przez Moneta. W kolekcji Vans i MoMA wykorzystano serię obrazów pt. „Water Lilies” („Lilie wodne”), która powstała w latach 1914-1926. Dzieła te Monet namalował w swoim domu w Giverny w późniejszych latach twórczości. Prace zdobią model butów Vans Authentic, czapkę z daszkiem, bluzę oraz plecak. 

W pierwszej edycji serii znaleźć będzie można również 10 specjalnych elementów obuwia, odzieży i akcesoriów z logotypami MoMA. Stanowią one kolorową interpretację kultowego wzoru Vans checkerboard w jaskrawych, wyrazistych kolorach i czerpią bezpośrednią inspirację z zupełnie nowego wizerunku muzeum. 

Aby pobudzić twórczą ekspresję u dzieci i zaangażować je w sztukę, w ramach współpracy Vans i MoMA w kolekcji znajduje się również asortyment dla najmłodszych. Dziecięca linia produktów jest kolorowa i interaktywna. Vans z pomocą edukatorów muzealnych MoMA stworzył model Classic Slip-On, do którego można przyczepiać różne kształty, dzięki czemu dzieci będą mogły spersonalizować swoje buty i wyzwolić swoją kreatywność. Model Old Skool w kontrastowych barwach i gradientach to wyjątkowa okazja, żeby wytłumaczyć dzieciom teorię koloru i mieszania kolorów. Do butów Old Skool i Old Skool V z kolekcji Vans i MoMA dołączona będzie specjalna zawieszka z oryginalnym kołem kolorów. Pozwoli to dzieciom poznać teorię koloru. 

Pierwsza część serii Vans i MoMA od 30 września 2020 roku będzie dostępna na stronie Vans.com, w wybranych salonach Vans, sklepach MoMA Design oraz na stronie store.moma.org. Nie przegap informacji o dodatkowych produktach dostępnych w drugiej edycji kolekcji Vans i MoMA. Więcej informacji na temat kolekcji znajduje się na stronie vans.com/moma

Czytaj też: Bluza | Kolekcja | Kurtka | Sztuka

źródło: materiały prasowe VANS