Veturilo w Warszawie w 2023 r. na nowych zasadach. Oto co się zmienia

System rowerów miejskich Veturilo swoją premierę miał w Warszawie ponad dziesięć lat temu, w 2023 roku przyszedł czas na zmiany. Mieszkańcy będą mogli korzystać z zupełnie nowych pojazdów, których spora część to rowery elektryczne.

Z odświeżonego systemu rowerów miejskich będzie można korzystać od 1 marca. Obecnie trwa ustawianie i oznakowywanie stacji. Miasto ciągle w tej kwestii współpracuje z firmą Nextbike.

W tym roku z systemu będą mogli korzystać mieszkańcy wszystkich dzielnic Warszawy. Zamiast tradycyjnych stacji postojowych w wybranych punktach pojawią się słupy sygnalizujące obecność stacji. Najwięcej stacji pojawi się w Śródmieściu. Na kolejnych miejscach pod względem liczby stacji są: Wola, Praga Południe i Praga Północ. W sumie warszawiacy będą mogli korzystać z 300 stacji do wypożyczania rowerów.

Veturilo w 2023 r.

Co ważne, wymieniono całą flotę rowerów – to 3030 nowych pojazdów, z których 10 procent to rowery elektryczne. Oznacza to, że tradycyjnych rowerów będzie 2700, elektrycznych 300, a pozostałe 30 to tandemy.

Kolejną nowością jest likwidacja elektrozamków, do których należało wprowadzać rowery po zakończeniu przejazdu. Jak informuje miasto Warszawa, od tego roku zamiast słupków postojowych rowery będą zamykane na blokadę typu „o-lock”, która będzie wbudowana w tylne koło każdego roweru.

Sprawdź

Ciekawostką jest, że od tego sezonu rowery będzie można pozostawić poza stacją. Jest jednak jeden, duży minus tego rozwiązania. Pozostawienie roweru w innym miejscu niż stacja będzie wiązało się z opłatą wynoszącą 15 zł.

Rowery wciąż najlepiej będzie zostawiać na stacjach. Pojawi się jednak także nowa możliwość zwrotu roweru poza stacją – ale za dodatkową opłatą.

Z kolei w odwrotnej sytuacji system przewiduje bonusy. Za przyprowadzenie roweru ze strefy zwrotu do stacji – plus 5 złotych na konto użytkownika – czytamy na stronie Rowerowa Warszawa.

Zabronione będzie porzucanie rowerów poza stacją lub strefą zwrotu. Każdy pojazd wyposażony jest w GPS, który umożliwi jego lokalizację.

Tak przez ostatnie lata wyglądały stacje Veturilo, od 2023 r. taki obrazek przechodzi do historii:

fot. Renardo la vulpo, wikimedia.org, licencja CC 4.0

Firma Nextbike chce też otworzyć stacje partnerskie, czyli takie, które otwarte zostaną we współpracy z prywatnymi firmami. Już teraz wiadomo, że taka stacja będzie działać przy centrum handlowym Westfield Arkadia, która jest najpopularniejszą stacją w całej Warszawie.

Ile stacji pojawi się w danej dzielnicy? Niżej publikujemy listę:

Bemowo – 11
Białołęka – 8
Bielany – 15
Mokotów – 24
Ochota – 22
Praga-Południe – 26
Praga-Północ – 23
Rembertów – 5
Śródmieście – 60
Targówek – 18
Ursus – 5
Ursynów – 17
Wawer – 7
Wesoła – 4
Wilanów – 6
Włochy – 3
Wola – 35
Żoliborz – 11

źródło: Rowerowa Warszawa

Czytaj też: Miasto | Warszawa | Ciekawostki | Komunikacja miejska | whiteMAD na Instagramie