Villa Adam. Zaglądamy do wnętrza domu w centrum Krakowa

Projekt wnętrza domu przygotowała Zofia Rostworowska, która prowadzi swoją autorską pracownię. Stary dom zyskał nowoczesne wnętrze, które odpowiada potrzebom młodej rodziny.

Budynek położony jest nieopodal Plant w Krakowie. Pierwsze prace projektowe rozpoczęły się kilka lat temu, kiedy właściciel zdecydował się na wyremontowanie budynku gospodarczego znajdującego się w oficynie przedwojennej kamienicy.

Dawny dom ogrodnika zyskał wtedy nazwę “Villa Mary”, na cześć matki inwestora. Po kilku latach nadszedł czas na przekształcenie kolejnej części zabudowań służących przez wiele lat jako pomieszczenia gospodarczo-garażowe. Nowy dom otrzymał nazwę “Villa Adam” ku pamięci ojca – poprzedniego właściciela kamienicy.

Aby stworzyć więcej przestrzeni do życia dom powiększono o jedną kondygnację. Duże okna, długi drewniany balkon wzdłuż całego budynku, starannie odrestaurowane drzwi wejściowe wraz z zabytkowymi okuciami pozwoliły zachować ogrodowy, kameralny charakter domu.

Projektując wnętrze Zofia Rostworowska chciała stworzyć energetyczną i pozytywną przestrzeń dla młodej rodziny. Niewielki przedpokój został wyłożony kruczoczarnymi, kwadratowymi płytkami przypominającymi drewniane belki w przekroju poprzecznym. Całkowicie otwarta kuchnia utrzymana jest w barwach mineralnej czerni, grafitu i ołowianej szarości. Śmiało można tu bałaganić! Przy blacie zakończonym krótką ladą można szybko zjeść kolację w przerwie zaciekłego meczu w piłkarzyki. Natomiast długie partie przeróżnych gier planszowych odbywają się najczęściej przy wielkim stole jadalnianym.

Nie mieliśmy problemu z zastosowaniem wyposażenia z Ikea. Wybrane elementy są świetnie zaprojektowane i bardzo solidne – mówi autorka projektu.

Ekspresyjna podłoga z szerokich desek dębowych z wypełnionymi na czarno sękami nawiązują do graficznej linii lamp ściennych, fotela i krzeseł. Ściany zyskały kolor stalowej zieleni, który kontrastuje z barwą podłogi. Odważne kolorowe lampy hiszpańskiej firmy Marset akcentują beztroską aurę tej przestrzeni i grają z filmowymi plakatami. Wspólne oglądanie i omawianie filmów to rodzinna specjalność.

W centralnej części domu znajduje się mała łazienka. Pomieszczenie wyróżnia połączenie industrialnych płytek ściennych w kolorach stali i błękitu z kolekcji Diesel for Iris Ceramica z podłogą ceramiczną imitującą ryflowaną blachę rodem z warsztatu mechaniki samochodowej. Na piętro prowadzą dywanowe schody z żeliwno-drewnianą balustradą o dość ascetycznej formie.


Udało nam się nadać przyjemny nastrój długiemu, ciemnemu korytarzowi za pomocą technicznego oświetlenia i odważnego zestawienia kolorów. Lewa ściana nosi bezprzylgowe drzwi prowadzące do górnych sypialni i pralni. Po prawej powstała długa zabudowa meblowa wchłaniająca słup będący elementem konstrukcyjnym domu, którego nie można było przesunąć – dodaje Zofia Rostworowska.

W ten sposób powstał funkcjonalny mebel, który służy jako biurko do nauki i pracy, regał na książki i szafa do przechowywania.

Sypialnie są wprawdzie niewielkie, ale rekompensują to wygodne łóżka i widoki. Sypialnie mają duże, dwuskrzydłowe drzwi balkonowe z widokiem na podwórko. Każda z nich ma dostęp do łazienki.

stylizacja: Zofia Rostworowska, Anna Frankowska-Janiszewska

zdjęcia: Mateusz Torbus (torb.us)

źródło: Zofia Rostworowska (www.zofiarostworowska.pl) (instagram.com/zozorost)

Czytaj też: Mieszkanie | Wnętrza | Kraków | Metamorfoza | whiteMAD na Instagramie