Villa Maria
Fot. dr Stanisław Kuprjaniuk

Villa Maria w Reszlu – wyjątkowy przykład bajkowej secesji z Warmii

Villa Maria to jeden z najciekawszych zabytków miasta Reszel, położonego w powiecie kętrzyńskim, w woj. warmińsko-mazurskim. Jest to budynek wzniesiony na początku XX w., pełniący obecnie funkcje domu wielorodzinnego. Charakteryzuje i wyróżnia go wielokolorowość, ciekawe zastosowanie różnych tynków oraz nietypowe wzornictwo. Niestety, choć willa została wpisana do rejestru zabytków w 1995 roku, lata świetności ma już za sobą i czeka na remont, który wydobędzie z niej jej prawdziwe piękno i podkreśli unikatowe cechy.

Dom został zbudowany w duchu secesji w 1906 roku przez lekarza pobliskiego szpitala, znajdującego się naprzeciw willi. Stanął przy skrzyżowaniu obecnych ulic Słowackiego i Kraszewskiego. Po II wojnie światowej zajmował go ordynator, a następnie w latach 60. w budynku urządzono hotel dla pielęgniarek. Od 1972 roku zajmują go prywatni właściciele.

Villa Maria przy ul. Słowackiego 10. Zdjęcie pochodzi z pisma “Spotkania z Zabytkami” nr 2, 1979


Budynek wzniesiono na planie prostokąta, z prostokątnym ryzalitem od północy oraz dobudowanym później, krótszym, pełniącym obecnie funkcję garażu. Od zachodu znajduje się weranda, a główne wejście umieszczono od strony ul. Słowackiego. Zdobi je kuta balustrada o motywach roślinnych. Dom posiada jedno piętro oraz nakryty jest dwuspadowym dachem pokrytym dachówką holenderką, od północy podwyższonym o mansardę.

Villa Maria
Fot. dr Stanisław Kuprjaniuk

Elewacja frontowa ozdobiona jest dwiema płycinami o kształcie zbliżonym do owalu, co powoduje złudzenie “pękatości ” fasady. Zaokrąglona w zwieńczeniu ściana posiada tablicę z datą 1906. Poniżej umieszczono napis VILLA MARIA. Tę reprezentacyjną fasadę ozdobiono pasami gładkiego tynku, płycinami z odsłoniętym murem oraz dekoracją z kolorowych kafelków układanych w drobne, rozmieszczone asymetrycznie wzory. Balustrady balkonów wykonano z drewna i ozdobiono dekoracją z drobno rzeźbionych na krawędziach belek. Okap nad wejściem ma podobną formę.

Villa Maria
Fot. dr Stanisław Kuprjaniuk

W budynku zachowała się ozdobna stolarka okienna i drzwiowa o secesyjnych cechach i motywach kwiatowych z mosiężnymi klamkami. Miejscami zdobią ją zachowane lambrekiny, co jest dziś ogromną rzadkością. Wewnątrz można zobaczyć oryginalne posadzki oraz schody o tłoczonych i kutych balustradach.

Villa Maria
Fot. dr Stanisław Kuprjaniuk

Villa Maria stanowi unikatowy przykład budynku wniesionego w stylu secesyjnym i wyróżnia się spośród okolicznej zabudowy swoją niezwykłą formą oraz doskonałym stanem zachowania wielu oryginalnych elementów. Pomimo że wymaga pilnego remontu jest jednym z najciekawszych zabytków w Reszlu oraz stanowi dowód na to, iż interesujące obiekty budowano na początku XX wieku nie tylko w dużych miastach.

Źródło: stotom.wordpress.com, zabytek.pl

Czytaj też: Secesja | Kamienica | Elewacja | Ciekawostki | Zabytek | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły