Niezwykła elewacja VUD Finance Center w Szanghaju

VUD Finance Center to ogromny kompleks biurowo-kulturalny, który wieńczy słynną ulicę Bund w Szanghaju -ekonomicznego, biznesowego i kulturalnego centrum miasta.

Obiekt należy do fundacji Fosun  i zaprojektowany został przez znane międzynarodowe biuro architektoniczne Foster + Partners we współpracy z Thomas Heatherwick’s design studio. Teoretycznie budynek o powierzchni niemal 200 000 m kw. jest nadal w budowie, ale już teraz podziwiać można jego niesamowitą elewację. W środku jednego z budynków znajdować się będzie teatr. Podczas jego projektowania autorzy inspirowali się tradycyjnymi teatrami chińskimi. Trzypiętrowy budynek składa się z podobnej do kurtyny fasady z sieci rur z brązu. Rury te, przypominające strukturą drzewa bambusowego składają się z trzech warstw, tworząc półprzeźroczyste ekrany przed oknami i tarasami.

Kiedy projekt został po raz pierwszy przedstawiony publiczności, architekci opisali tę elewację jako “ruchome zasłony”, które dostosowują się do zmieniającego się wykorzystania budynku i ujawniają scenę na tarasie oraz widok na biznesową dzielnicę Sznaghaju Pudong. Oprócz sali teatralnej, budynek o powierzchni 4 000 m kw. ma również wiele mniejszych sal wystawowych i przygotowanych do organizacji innych wydarzeń kulturalnych. Co ciekawe, jedna z sal znalazła się na dachu.