W 2022 Muuto zaoszczędzi ponad 50 ton plastiku dzięki ekologicznej odsłonie krzesła Fiber

Czy branżę meblarską czeka rewolucja zrównoważonej produkcji? Duńska marka Muuto udowadnia, że tak, zastępując podstawową kolekcję krzeseł Fiber, ich nową ekologiczną wersją. A to dopiero początek, bo takich projektów będzie więcej.

Muuto ma swoją siedzibę w jednej z piękniejszych kopenhaskich kamienic. Ich biura przypominają dom, w którym w przyjacielskiej atmosferze dokonują się ważne zmiany i odkrycia, które z czasem będą miały wpływ na cały świat designu. Od początku swojego powstania Muuto wyznacza nową perspektywę rozwoju skandynawskiego wzornictwa pracując z uzdolnionymi projektantami z całego świata.

Fiber jest nową interpretacją tradycyjnego krzesła kubełkowego

Brand pisze właśnie nowy rozdział w historii designu zmieniając kolejny raz swoją perspektywę rozwoju oraz sposób działania na bardziej odpowiedzialny wobec ludzi i planety. Nowa generacja znaczącej dla Muuto kolekcji krzeseł Fiber została przeprojektowana zgodnie ze strategią środowiskową przez autorów kolekcji – duet projektantów Iskos-Berlin. Opracowanie zrównoważonego sposobu produkcji i samego materiału Fiber ma na celu znaczne zmniejszenie negatywnego wpływu produkcji na środowisko naturalne.

Kolekcję krzeseł Fiber zaprojektował duet Iskos-Berlin

Materiał ma znaczenie, czyli historia Fiber wczoraj i dziś

DNA modelu Fiber to przede wszystkim nowa interpretacja klasycznego, codziennego kubełkowego krzesła. – Fiber zyskały swoją popularność dzięki osiągnięciu harmonii między estetyką a komfortem; nowoczesnością a ponadczasowością wizualną; wysoce zaawansowaną technologią a tradycyjnym podejściem do rzemiosła – podkreśla Boris Berlin współtwórca projektu. Zanim Iskos-Berlin rozwinęli kolekcję pracując nad nowym ekologicznym materiałem, już wtedy projekt był innowacyjny ze względu na użyty do jego produkcji kompozyt, który był połączeniem plastiku z widocznymi włóknami drewna – stąd też wzięła się nazwa Fiber, po prostu materiał z wielkim potencjałem. – Uzyskana wskutek tego struktura powierzchni odbiegała znacznie od innych tego typu krzeseł. Przede wszystkim wizualnie była matowa, głęboka, przyjemnie szorstka w dotyku i ciepła w odbiorze. Takie tworzywo jest bliższe człowiekowi – zaznacza Boris Berlin.

Kompozyt krzeseł Fiber składa się z plastiku z recyklingu i włókien drewnianych z certyfikatem FSC

Zmiana, która niesie za sobą rewolucję

Dziś każdy model krzesła Fiber zawiera 2,6 kg plastiku z recyklingu, który jest odzyskanym przez Muuto odpadem z fabryki okularów. Materiał z którego powstaje siedzisko Fiber w zrównoważonej odsłonie składa się w 25% z włókien drewnianych posiadających certyfikat FSC (CO028824). Kolejny składnik to plastik, który stanowi 75% materiału, z czego jego 80% to plastik z recyklingu, a 14% to nowy plastik, natomiast 6% to pigment kolorystyczny.

Skład kompozytu, z których powstają siedziska krzeseł Fiber
Plastik z recyklingu pozbawiony jest wytrzymałości i trudno nadać mu odcień

Dlaczego nie udało się zatopić plastiku w 100% tym z recyklingu? Odpowiedź jest prosta – długowieczność. Każde krzesło Fiber posiada 10-letnią gwarancję (dla rynku kontraktowego), a wytrzymałość krzesła wynika nie tylko z obietnicy Muuto, ale jest też wartością produktu z punktu widzenia ekologii. W idealnym stanie może służyć lata, przez co ogranicza generowanie nowych zakupów i odpadów. Z tego względu w składzie Fiber pozostawiono 14% plastiku, zapewnia on trwałość kompozytu (ponieważ plastik z recyklingu jest całkowicie go pozbawiony) oraz odpowiada w 6% za pigment kolorystyczny. Kolory krzeseł Fiber stanowią istotę tego projektu. Plastik z recyklingu ma formę granulatu w kolorze szarym, przez co trudno byłoby nadać mu odpowiednie wybarwienie.

Kolory krzeseł Fiber są istotą projektu


Muuto rekompensuje użycie plastiku poprzez neutralny pod względem CO2 proces produkcji, do którego wykorzystuje się w 100 % energię odnawialną, zoptymalizowaną i wysoce wydajną. Poza tym, zgodnie z nową zrównoważoną perspektywą rozwoju marki, Muuto aktywnie wspiera certyfikowane działania klimatyczne – CO2logic, Gold Standard, VCS, czy projekt ponownego zalesiania COMACO.

Warto oprzeć się na dobrym projekcie

Nie bez powodu Fiber ma status krzesła codziennego. Uniwersalny projekt pasuje do wielu stylów aranżacji wnętrz. W swojej skandynawskiej prostocie, będzie stanowił punkt odniesienia we wnętrzach minimalistycznych, natomiast w aktualnych trendach, jak boho czy japandi wtopi się w stylistykę poprzez wyważone kolory i płynne, rzeźbiarskie linie. Choć to jeden projekt ma on wiele wcieleń, ze względu na rodzaj siedziska można wyróżnić wersję podstawową Fiber Side Chair oraz kubełkową Fiber Armchair. Zmienne są również nogi krzeseł – stalowe lub dębowe (również certyfikowane). W domowym zastosowaniu krzesła Fiber sprawdzą się w wielu sytuacjach, jako krzesła do stołu w jadalni, do toaletki w sypialni, czy pokoju dziecka, będzie to też wygodna alternatywa krzesła do domowego biura.

Fiber to uniwersalna kolekcja krzeseł do wnętrz mieszkań i domów

Teksty i certyfikaty użytkowe sprawiają, że Fiber to mebel wytrzymały dedykowany architektom w inwestycjach indywidualnych oraz kontraktowych bez straty na jakości i wysokim poziomie wzornictwa. Styl i wyrafinowany design sprawiają, że krzesła będą pasowały do nowoczesnych restauracji, barów czy kawiarni. Stosowane mogą
być również w salach konferencyjnych, czy wykładowych. Ich prestiż i potencjał kulturowy jakim jest duńskie wzornictwo współgra z miejscami kultury typu muzea, galerie, sale do prelekcji i wystąpień artystycznych.

Więcej informacji na temat strategii zrównoważonego rozwoju Muuto i kolekcji ekologicznej Fiber www.muuto.com/fiber-recycled.

Krzesła Fiber są dostępne w Polsce w sklepie internetowym i showroomie Pufa Design www.pufadesign.pl; FB i IG @pufadesign.

Czytaj też:  Ekologia | Ciekawostki | Meble | Minimalizm | whiteMAD na Instagramie

źródło: Muuto, Pufa Design