mieszkań dla bezdomnych

W 8 miesięcy zbudowali 100 mieszkań dla bezdomnych. Tak to się robi w Kanadzie

W Toronto zbudowano 100 mieszkań dla osób bezdomnych. Osiedle powstało błyskawicznie i swym wyglądem przypomina deweloperską inwestycję.

Błyskawiczne tempo budowy osiedla było możliwe dzięki wykorzystaniu specjalnych modułów. Pomysł na powstanie osiedla dla bezdomnych wziął się z potrzeby stworzenia schronień mieszkańcom w czasie pandemii koronawirusa. Budowę w tak krótkim czasie umożliwili urzędnicy w Toronto, którzy przygotowali specjalne regulacje prawne. W efekcie w zaledwie kilka miesięcy po uruchomieniu projektu miasto będzie miało 100 nowych mieszkań.

Projekt osiedla przygotowali architekci z pracowni Montgomery Sisam Architects. Architekci stanęli przed zadaniem zaprojektowania mieszkań, które będą tanie i szybkie w budowie. Projekt przygotowano w ramach inicjatywy Modular Housing Initiative, która zakłada wykorzystanie miejskich terenów i docelowo stworzenie 40 tysięcy tanich mieszkań do 2030 r. Spośród 40 tysięcy aż 18 tysięcy przeznaczonych jest na mieszkania wspierające osoby dotknięte problemami zdrowotnymi i socjalnymi – chodzi tutaj o bezdomnych lub zagrożonych bezdomnością.

W Toronto każdej nocy schroniska obsługują 7 tysięcy bezdomnych. Miejsca te stały się ogniskiem zapalnym koronawirusa. Rozlokowanie bezdomnych w mieszkaniach według władz miasta w dłuższej perspektywie przyniesie finansowe korzyści.

Konstrukcja modułowa umożliwiła szybką budowę osiedla. Gdyby inwestycję realizowano w tradycyjny sposób to od 3 do 4 miesięcy trwałoby przygotowanie projektu, następnie kolejne pięć miesięcy trwałoby zbieranie dokumentacji projektowej, a następne 12 miesięcy trwałaby budowa. Moduły powstają w fabryce i na plac budowy docierają gotowe do montażu. Koszt budowy jednego takiego mieszkania wynosi 190 tys. dolarów.mieszkań dla bezdomnych


Osiedle ma podłużny kształt, na działce udało się zmieścić 100 mieszkań dla bezdomnych. Całość ma tylko trzy piętra, dzięki czemu wtapia się w otoczenie.

 

Architekt zdecydował się na skromne zdobienia budynku elementami drewna i naturalnymi materiałami. Kompleks utrzymany jest w stonowanej, ciemnej kolorystyce. W sumie powstaną dwa takie budynki. Budowa pierwszego właśnie dobiega.

Czytaj więcej: Elewacja | Ciekawostki | Drewno | Osiedle

źródło: Montgomerysisam.com