Dwie wieże to nowa inwestycja mieszkaniowa. Jedna z nich – licząc wysokość do dachu – będzie mieć 260 m wysokości, co sprawia, że prześcignie najwyższy w Polsce wieżowiec Varso. Stolica Słowacji zyska więc najwyższy budynek w UE.
Jak liczyć wysokość wieżowców? Jedni uważają, że należy posługiwać się wysokością całkowitą, która uwzględnia często wysokie na kilkadziesiąt metrów iglice. Inni za wartościowy wskaźnik uznają wysokość do dachu. Najwyższy w Polsce wieżowiec Varso ma 230 m wysokości do dachu, ale jego wysokość całkowita wynosi już imponujące 310 m.
Wkrótce najwyższy budynek w UE zyska Bratysława. To nowa inwestycja mieszkaniowa, która powstaje na poprzemysłowym obszarze miasta w pobliżu mostu Apollo. Dwie mieszkalne wieże Eurovea Towers zaprojektowali architekci z holenderskiej pracowni KCAP.
Architekci zaprojektowali zespół dwóch budynków z wielofunkcyjnym przyziemiem. Niższa wieża będzie mieć 184 m, a wyższa 260 m. W budynkach powstanie 1100 apartamentów. Urozmaiceniem będą ozdobione zielenią tarasy widokowe dostępne dla wszystkich mieszkańców. Powierzchnie usługowe i handlowe na parterze mają sprawić, że miejsce będzie tętnić życiem.
Ważną częścią projektu jest zielony plac przy budynkach. To nowej jakości przestrzeń publiczna, gdzie mieszkańcy Bratysławy będą mogli odpoczywać i spotykać się ze znajomymi.
Wieżowce zostały zaprojektowane jako przyjazne środowisku. Budynki będą korzystać z pomp ciepła i paneli fotowoltaicznych.
Zwycięski projekt wyróżniał się innowacyjną koncepcją, wartością estetyczną i zrównoważonym rozwojem. Jury podkreśliło jego harmonijne połączenie z istniejącym środowiskiem miejskim, jednocześnie wzbogacając ten sam krajobraz o współczesne i funkcjonalne cechy. Proponowane wysokie budynki znacznie poprawią panoramę Bratysławy, wzmocnią jej tożsamość wizualną i wypromują jej europejski prestiż architektoniczny. Wyższy profil z kolei zwiększy pozycję i atrakcyjność miasta dla inwestorów i gości: budynki te staną się symbolem Bratysławy, reprezentując celowe i postępowe podejście do urbanistyki – uzasadniał wybór najlepszego projektu Michal Sedláček, przewodniczący jury i profesor w Instytucie Architektury Wydziału Budownictwa Lądowego Uniwersytetu Technicznego w Brnie.
projekt: KCAP
źródło: KCAP (www.kcap.eu)
Czytaj też: Wieżowiec | Miasto | Słowacja | Ciekawostki | Polecane | whiteMAD na Instagramie