W Budapeszcie powstanie Wyspa Studentów. “To gigantyczny projekt!”

Właśnie poznaliśmy wyniki Budapest South Gate International Masterplan Design Competition, konkursu, który miał na celu wyłonienie planów zagospodarowanie przestrzeni w południowej części Budapesztu. Obecnie na terenach znajdują się nieużytki, a także stara oczyszczalnia ścieków, jednak do 2030 roku, zmieni się w jeden z największych ośrodków akademickich w Europie.

Zwycięzcą konkursu jest międzynarodowa firma architektoniczna Snøhetta, która zaproponowała przekształcenie terenów na ośrodek akademicki, w którym znajdą się między innymi wydziały lokalnych uniwersytetów, kampusy, akademiki, a także miejsca do rekreacji, takie jak parki, czy boiska. Cały kompleks ma zajmować niemal 135 hektarów i zostanie odgrodzony od lądu sztucznym kanałem. Według założeń w na Wyspie Studentów ma kształcić się ponad 12.000, a największym obiektem, który na niej stanie będzie stadion mogący pomieścić 15.000 widzów.


Wyspa będzie w pełni skomunikowana z miastem, zarówno za sprawą dróg i mostów, które mają powstać nad sztucznym kanałem, a także dzięki połączeniu z metrem, a także koleją dalekobieżną. Projekt jest częścią większego planu, który nazwany został Budapeszt 2030 – do tego roku, miasto ma przejść gruntowne zmiany, które ułatwią życie mieszkańcom, a ze stolicy Węgier zrobią jedno z najlepszych miast do życia w Europie. 

źródło: https://snohetta.com