W Gdańsku odsłonięto pomnik kota Ryśka. Futrzak jest symbolem zwierzęcej wierności

Pod koniec maja zeszłego roku krajowe i światowe media obiegła informacja o wiernym kocie Ryśku, który odprowadza swoją właścicielkę na przystanek PKM Gdańsk Firoga. Rok po tych wydarzeniach, w tym samym miejscu został odsłonięty pomnik najwierniejszego kota w Trójmieście.

Kot Rysiek zdobył fanów nie tylko z powodu rudego futra i łagodnego usposobienia. Codziennie, o stałej porze odprowadzał swoją właścicielkę na peron przystanku PKM Gdańsk Firoga, zajmował miejsce obok ławki i obserwował jak odjeżdżała pociągiem. Po dłuższej chwili spokojnym tempem wracał do swojego domu. Pomorska Kolej Metropolitalna 29 maja 2023 roku opublikowała na swoim facebookowym profilu nagranie wiernego i oddanego właścicielce kota. Prędkością błyskawicy nagranie stało się viralem na Pomorzu, w Polsce i na świecie. Kot Rysiek stał się ulubieńcem głównie mediów włoskich. O jego historii napisały między innymi prestiżowe dzienniki „La Repubblica” i „La Stampa”.


Futrzak stał się wizytówką nie tylko swojej właścicielki – Patrycji Makowskiej, ale również przystanku PKM Firoga i całej linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Po roku została odsłonięta figurka kota siedzącego przy ławce na peronie 1. i patrzącego na odjeżdżający pociąg. Rysiek obecnie mieszka w sąsiedniej dzielnicy i ze względów bezpieczeństwa nie odprowadza już swojej właścicielki na przystanek, jednak już od 1 czerwca, każdy pasażer może spotkać go na przystanku o każdej porze. Podczas specjalnego wydarzenia na przystanku PKM Firoga można było osobiście spotkać kota Ryśka, jego właścicielkę i autorkę rzeźby a także zrobić sobie zdjęcie z kopią zwierzaka wykonaną z brązu. Przygotowanie figurki to kolejna okazja do współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku, której studenci od wielu lat upiększają kolejową infrastrukturę swoimi dziełami. Niespełna miesiąc temu odsłonięte zostały dwa nowe murale w pobliżu przystanku PKM Niedźwiednik.

Za wykonanie rzeźby odpowiada Blanka Kamińska, urodzona 26 czerwca 1999 r. absolwentka Państwowego Liceum Plastycznego im. Władysława Hasiora w Koszalinie. Aktualnie kończy kierunek rzeźba na wydziale Rzeźby i Intermediów gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych i międzynarodowym plenerze „Ceramika Alternatywnie”. Od początku studiów regularnie wykonuje zlecenia, głównie z zakresu rzeźby portretowej, kopii rzeźb klasycznych i konserwacji zabytków. Twórczość jest dla niej sposobem wyrażania zachwytu poszczególnymi fragmentami rzeczywistości, a także źródłem szczęścia, formą kontemplacji i pracy nad sobą.

Pomnik kota Rysia uroczyście odsłonięto przy udziale ponad 100 osób, wśród nich znaleźli się Prezes PKM Grzegorz Mocarski, Senator RP Ryszard Świlski i prof. Katarzyna Jóźwiak – Moskal z wydziału rzeźby ASP w Gdańsku.

Źródło: pkm-sa.pl

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły