Odsalarkę wody budują pracownicy stoczni Crist w Gdyni. Powstanie nowoczesna maszyna Floating WINDdesal, która będzie zmieniać słoną, morską wodę w taką, która jest bezpieczna dla ludzi. Jednostka trafi do rejonó przybrzeżnych na Bliskim Wschodzie.
Projekt określony mianem Floating WINDdesal prowadzony jest przez niemiecką firmę SYNLIFT Industrial Products. Stocznia Crist w Gdyni jest jego partnerem. Efektem prac naukowców i inżynierów będzie pływająca jednostka, która umożliwi przekształcenie ogromnych zasobów wody morskiej w wodę pitną. Skorzystają z tego regiony przybrzeżne.
Crist S.A. współpracuje z firmą SYNLIFT Industrial Products, pomagając im w szacunkach budżetu budowy koncepcyjnego projektu pływającej odsalarki z napędem wiatrowym. Kierownictwo naszej stoczni wytypowało ten projekt jako potencjalnie rozwojowy i dlatego zdecydowaliśmy się zostać partnerem w tym przedsięwzięciu. Naszą kooperację zaczęliśmy od analizy projektu koncepcyjnego i wdrożenia „feasibility study”, po czym aktywnie uczestniczyliśmy w procesie FEED (Front End Engineering Design) wspólnie z biurem projektowym StoGda – mówi Daniel Okruciński, dyrektor generalny w Stoczni Crist S.A.
Urządzenie będzie składać się z turbiny wiatrowej i części służącej do odsalania wody morskiej. Całość będzie umieszczona na pływającej konstrukcji półzanurzalnej, która cumowana będzie do nabrzeża. Pozyskiwana woda ma być pompowana rurami podwodnymi do magazynów na lądzie, stamtąd trafi do mieszkańców pobliskich regionów. Pierwsza odsalarka uruchomiona ma zostać w tym roku. Prawdopodobnie trafi do Arabii Saudyjskiej.
W tego typu urządzeniach tkwi ogromny potencjał, zwłaszcza w dobie nasilającego się problemu z dostępem do wody pitnej. Największy wariant odsalarki pozwoli zapewnić wodę pitną dla pół miliona ludzi. Wszystko dzięki innowacyjnemu połączeniu elastycznego przetwarzania, zintegrowanego zarządzania energią i obciążeniem oraz technologii wiatrowej o bardzo długich łopatkach. To sprawia, że Floating WINDdesal będzie niemal w całości zasilany energią wiatrową.
Ponadto zastosowanie technologii półzanurzalnej może zminimalizować wpływ odsalania wody na środowisko morskie i lądowe. Pierwotnie technologię tę opracowano do wykonywania głębinowych wierceń naftowych. Obecnie coraz częściej wykorzystuje się ją również do morskiej energetyki wiatrowej.
Psst! Sprawdźcie też koncepcyjny projekt polskiej projektantki, która również wpadła na pomysł odsalania wody z oceanów. Pisaliśmy o nim TUTAJ.
Czytaj więcej: Ciekawostki | Edukacja | Ekologia | Wydarzenia
źródło: GospodarkaMorska.pl, UM Gdynia