W Gdyni powstał mural wykonany z… marchewki. Jak to działa?

Mural wykonano z biotynku, którego składnikiem są między innymi obierki marchewki. Dzieło wykonał zespół Traffic Design w ramach Biennale Dizajnu i Sztuki Miejskiej.

To kolejna realizacja Biennale po oddanym wcześniej reliefe, który wykonany został z wyłowionych z morza lin cumowniczych i sieci (więcej TUTAJ) oraz muralu w stylu lat 60., który pojawił się na ścianie przemysłowego budynku w porcie (więcej TUTAJ).

Mural zaprojektowałą Blanka Byrwa, która bada temat morskich makroglonów. Mural powstał na ścianie Szkoły Podstawowej nr 17 w Gdyni. Jego bohaterem jest Morszczyn Pęcherzykowaty. To glon, który pod koniec XX wieku niemal całkowicie zniknął z Bałtyku. Instytut Oceanologii PAN wyznaczył nagrodę za udokumentowanie jego istnienia. Z zasobów, które znajdują się na północy Oceanu Atlantyckiego i Oceany Arktycznego produkuje się alginian sodu. To właśnie ta substancja, żywica oraz wapno ze skorupek jaj są bazą-spoiwem wykorzystanego biotynku.

Specyficzną strukturę i kolor udało się osiągnąć sięgając po popiół, opadłe liście akacji, skorupki po jajach z lokalnej piekarni, kawiarniane fusy i obierki z marchwi ze szkolnej stołówki.

Mural nawiązuje do ilustracji ze starych podręczników do biologii. Jego forma to efekt twórczego eksperymentu.

Nie wiemy, jak przetrwa w wilgoci i mrozie – na razie pomyślnie przeszedł serię deszczowych dni – czytamy na stronie Traffic Design.


Pęcherze morszczynu, czyli elementy 3D wykonali uczniowie i uczennice z klasy 4b szkoły.

Podczas warsztatów przerabialiśmy materiały zebrane do projektu oraz przyniesione przez nich. Wspólnie połączyliśmy przyniesione odpady – dzieląc na grupy: suche obierki, fusy, mokre obierki. Zadaniem uczniów było zaprojektować własne przepisy dla danego materiału i wykonać próbki – opowiada Blanka Byrwa.

fot. Rafał Kołsut, źródło: Traffic Design

Czytaj też: Gdynia | Detal | Sztuka | Elewacja | whiteMAD na Instagramie