W Gdyni stanęły solarne ławki. Naładują telefon dzięki energii słonecznej

W Gdyni stanęło osiem ławek solarnych. To pierwsze tego typu ławki w mieście, które wyposażone są w baterie słoneczne. To jeden z projektów zrealizowanych w ramach Budżetu Obywatelskiego 2018.

Póki ławki solarne zyskali mieszkańcy dwóch dzielnic: Chwarzno-Wiczlina oraz Witomina. Konstrukcje docenią użytkownicy telefonów i komputerów, każda z ławek wyposażona została w panele słoneczne, dzięki którym magazynowana jest energia. Ławki mają wyjścia USB i wyposażone są w modem Wi-Fi.

Będzie to uniwersalny i nowoczesny mebel miejski dla starszych i młodszych gdynian. To też świetna inwestycja, która udowadnia, że Gdynia umiejętnie wykorzystuje energię słoneczną w przestrzeni publicznej – przekonuje Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Takie ławki funkcjonują już w polskich miastach, jednak różnią się od siebie wyglądem i funkcjonalnością. Gdyński model ma określony kolor i kształt, który uzgodniony został z plastykiem miasta. Dokładną lokalizację ławek określili urzędnicy. Jest to o tyle istotne, że panele słoneczne umieszczone za oparciami ławek muszą być wystawione na jak najdłuższą ekspozycję na słońce.

Oprócz wygodnego siedziska każda z inteligentnych ławek wyposażona jest w oświetlenie LED doświetlające 2 porty USB i 2 stacje do ładowania indukcyjnego (bezprzewodowego).  Każdy użytkownik ławki może liczyć na darmowy dostęp do Internetu. Panele umożliwią ciągłe ładowanie urządzeń przez minimum 10 godzin dziennie. Ponadto 5 z 7 eko-ławek w dzielnicy Chwarzno-Wiczlino ma doczepiony moduł stojaka rowerowego. Co ważne cały sprzęt jest objęty 2-letnią gwarancją, a jego stałym utrzymaniem będzie zajmował się Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni.


Ławki solarne wybrane przez mieszkańców w ramach Budżetu Obywatelskiego to projekt, który łączy w sobie kilka elementów w tym ekologię i nowoczesność. Instalacja tego typu urządzeń w połączeniu z zielenią może tworzyć nowe i atrakcyjne przestrzenie zarówno do chwilowego odpoczynku, jak i rekreacji. Nowoczesna funkcjonalność jest odpowiedzią na wyzwania stawiane przed samorządami m.in. poprzez możliwość integracji z czujnikami jakości powietrza – podkreśla Jakub Ubych, Pełnomocnik Prezydenta Gdyni ds. Dzielnic.

Ławki solarne znajdują się w następujących lokalizacjach:

  • Ul. Chwarznieńska (w rejonie przystanku ZKM Okrężna I 02)
  • Ul. Maćka z Bogdańca/Wiczlińska 93 (na terenie Szkoły Podstawowej nr 37)
  • Ul. Staniszewskiego (w pobliżu skrzyżowania z ul. Janki Bryla)
  • Ul. Wiczlińska (w rejonie przystanku ZKM Wiczlino Działki I 01)
  • Ul. Zaruskiego (w rejonie budynku Zaruskiego 14)
  • Ul. Filipkowskiego (w pobliżu stojaków rowerowych MEVO, na terenie zieleni przy budynku Filipkowskiego 1)
  • Ul. Jowisza (w rejonie Szkoły Podstawowej nr 48)
  • skwer ks. Józefa Mowińskiego (na Witominie)

źródło: UM Gdynia