statki

W Gdyni zagrasz w “statki”. Ustawiono specjalne stoły

“Statki” lub “okręty” to popularna gra strategiczna, która powstała na początku XX wieku. W Gdyni ustawiono dwa stoły ze specjalną planszą, która umożliwia wspólne granie w plenerze.

Większość z nas kojarzy grę w “statki” lub “okręty” z czasów szkolnych, kiedy dla zabicia czasu wystarczyła zwykła kartka papieru i kompan do pojedynku. W grze planszowo-strategicznej należy strzelać w ciemno w wybrane pola na planszy przeciwnika, tak aby trafić i zatopić rozstawione wcześniej przez niego okręty. Teraz w kultową grę można pograć w plenerze.

Dwa stoły ustawiono w ramach wystawy plenerowej Muzeum Marynarki Wojennej. Wystawa otwarta jest obok budynku przy ulicy Zawiszy Czarnego, gdzie do tej pory na co dzień można było podziwiać między innymi efektowne armaty czy pociski, teraz pojawiła się tam nowa atrakcja.

statki


Stoły mają przegrodę z hasłem “Bitwa morska”, tuż obok znalazła się krótka instrukcja przedstawiająca zasady gry. Obok na ilustracji zamieszczono rysunki jednostek, z których gracze mogą korzystać, to między innymi pancernik, okręt podwodny i ścigacz. Do grania w “statki” lub “okręty” nie trzeba specjalnych pionków – z powodzeniem w tej roli sprawdzą się małe kamienie. Póki co zwiedzający mogą korzystać z dwóch stołów, jednak umożliwiają one jednoczesną grę nawet czterem parom.

Czytaj też: Ciekawostki | Gdynia | Meble miejskie | whiteMAD na Instagramie

fot. Muzeum Marynarki Wojennej, źródło: UM Gdynia