To kolejny taki statek zbudowany w Gdyni. Arktyczny wycieczkowiec dostosowany jest do warunków polarnych. Teraz płynie do Norwegii, gdzie wykonane zostaną prace wykończeniowe.
„National Geographic Resolution” to wielofunkcyjny, arktyczny wycieczkowiec ekspedycyjny ze specjalnym kadłubem X-BOW. Jednostkę zbudowano w gdyńskiej stoczni CRIST. To druga tego typu konstrukcja, w ubiegłym roku ze stoczni CRIST wypłynęła bliźniacza jednostka – NB 312 „National Geographic Endurance”.
Arktyczny wycieczkowiec to jeden z najbardziej innowacyjnych statków na świecie. Jednostka ma 125 metrów długości i 20 metrów szerokości. Statek powstał, by mógł odbywać kameralne podróże po arktycznych wodach. Jednocześnie na jego pokładzie będzie mogło przebywać 100 pasażerów.
Cała jednostka wyróżnia się wyjątkowym kadłubem, który został zaprojektowany tak, by zmniejszać siłę uderzeń fal. To ma wpłynąć pozytywnie na komfort podróżowania, obniżyć hałas i poziom wibracji. Kształt kadłuba ma dodatkowo zminimalizować ryzyko rozprysku fal, co zminimalizuje ryzyko powstania śliskich i oblodzonych pokładów. Obiekt będzie zatem poruszać się szybciej, w przypadku rejsu w trudnych warunkach atmosferycznych.
Kilka dni temu statek NB 316 „National Geographic Resolution” wypłynął z Gdyni i udał się w kierunku norweskiej stoczni Ulstein, gdzie zrealizowane zostaną prace wykończeniowe. Obiekt powstaje dla firmy Lindblad Expeditions. Pierwsi pasażerowie na pokład futurystycznej jednostki wejdą w 2021 r.
Właściciel jednostki zapowiedział stworzenie w środku kilkudziesięciu luksusowych kabin. Uczestnicy ekspedycji to nie będą zwykli turyści. Podczas rejsu będą oni mogli przyglądać się naturalnym warunkom, jeździć na nartach czy podglądać morską głębię przez podwodne kamery wideo.
Czytaj więcej: Ciekawostki | Podróże | Gdynia | Wydarzenia
źródło: CRIST S.A., ulstein.com