W hołdzie naturze. Tak będzie wyglądać zejście na „Plażę Dubaj” w Jarosławcu

Kilka dni temu publikowaliśmy projekt, który w konkursie zdobył III miejsce (zobacz TUTAJ). Teraz opisujemy koncepcję, która zwyciężyła w konkursie zorganizowanym przez SARP. Nowe zejście na „Plażę Dubaj” w Jarosławcu zostanie zbudowane w oparciu o projekt, który powstał w pracowni RESTUDIO Jacaszek Architekci.

Zaproponowana przez RESTUDIO Jacaszek Architekci koncepcja z szacunkiem odnosi się do natury. Docenili to członkowie Sądu konkursowego, którzy przyznali nagrodę za: wrażliwe wpisanie architektury w krajobraz. W propozycji autorów wejście na plażę w rejonie ulicy nadmorskiej jest integralną częścią przestrzeni publicznej miejscowości. Wielofunkcyjny plac wejściowy powiązany z tarasem widokowym i zejściem na plażę może stać się jej nową atrakcją. Sąd konkurs za właściwą uznał propozycję ukształtowania zejścia w formie pochylni zintegrowanych ze schodami i platformami widokowymi co zapewnia ich wspólną dostępność dla wszystkich grup użytkowników, także tych z niepełnosprawnościami, osób starszych, dzieci i rodziców z wózkami. Takie ukształtowanie pierwszych ciągów komunikacyjnych wraz z promenadą i planowanym uzupełnieniem zejścia w rejonie placu róży wiatrów daje możliwość wygodnego połączenia miejscowości i jej plaż bez konieczności stosowania urządzeń mechanicznych. Zaproponowane rozwiązania architektoniczne i krajobrazowe, także w zakresie małej architektury wskazują drogę nowej jakości przestrzeni publicznych Jarosławca.

Zwycięski projekt zakłada budowę platformy widokowej z przeszkloną balustradą, z której będzie można podziwiać linię brzegową. Promenada, która wije się wzdłuż plaży, jest połączona z klifem i spacerującym oferuje możliwość obcowania z przyrodą. Konstrukcja zbudowana zostanie przy „plaży Dubaj”, która powstała w wyniku naniesienia piasku z morskiego dna. W ramach tej inwestycji zbudowano też ogromne ramiona, które wysunięte są w morze na 180 m. Instalacja ta ma chronić klif przed erozją i stworzyć atrakcyjne miejsce do spędzania wolnego czasu.

Sztuczna plaża jest chętnie odwiedzana przez turystów. Jest duża bo ma aż 5 ha powierzchni, dlatego pomieści wielu plażowiczów. Pracując nad projektem zejścia na plażę architekci chcieli nawiązać do pobliskiej latarni morskiej. Ten ostatni obiekt jest charakterystycznym elementem krajobrazu Jarosławca. Projektanci zdecydowali się zaprojektować publiczną przestrzeń, która nie krzyczy formą, jest skromna i z szacunkiem odnosi się do tego, co jest tutaj najważniejsze – naturalnego klifu, będącego najwyższym tej części Pomorza.

Koncepcja pozbawiona jest elementów mechanicznych. Zamiast windy zaprojektowano łagodne, zygzakowate zejście, dlatego z konstrukcji będzie można korzystać bez ograniczeń. Architekci zaprojektowali też tradycyjne schody. Ci, którzy będą chcieli dostać się na plażę jeszcze szybciej, będą mogli skorzystać ze… zjeżdżalni!

Platforma widokowa na szczycie ma dwa poziomy. Na taras górny można wejść bezpośrednio z poziomu ulicy, a na dolnym zaprojektowano niewielki plac, na którym można organizować wydarzenia kulturalne. Na dolnym poziome architekci zaprojektowali też toalety i pomieszczenia techniczne.

Skład zespołu projektowego: Maciej Jacaszek – praca nad koncepcją konkursową + koordynacja; Rafał Jacaszek – praca nad koncepcją konkursową; Marta Marszałek – praca nad koncepcją konkursową w ramach umowy o pracę w Restudio Jacaszek Architekci; Filip Murzhak – praca nad koncepcją konkursową w ramach umowy o pracę w Restudio Jacaszek Architekci.

projekt: Restudio Jacaszek Architekci (https://restudio.com.pl)

źródło: SARP

Czytaj też: Meble miejskie | Place, Skwery, Parki  | Minimalizm | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie