dworzec w koninie

W Koninie zbudują nowy dworzec kolejowy. Prace ruszą jesienią

Dworzec kolejowy w Koninie będzie połączony z małym centrum handlowym Dekada. Urzędnicy ratusza pokazali najnowsze wizualizacje. Projekt budynku przygotowali architekci z poznańskiej pracowni Unicorn.

Nim ruszy budowa kompleksu dworcowego z placu budowy wyciętych zostanie 40 drzew. Zamiast nich posadzone zostaną nowe (70 sztuk). Na terenie obiektu rośnie ponad 250-letni dąb, który od pięciu lat ma status pomnika przyrody. Najstarsze drzewo “Zawiadowca” zostanie zabezpieczone i wyeksponowane. Spośród nowych drzew dominującym gatunkiem ma być dąb szypułkowy, ale pojawią się też kasztanowiec czerwony, głóg pośredni, jesion wyniosły, jabłoń ozdobna i wiśnia.

Inwestycję wspólnie z PKP zrealizuje spółka Dekada, która zarządzać będzie liczącą około 5,5 tys. m kw. powierzchni częścią handlową. Zieleń zajmie około 10 proc. powierzchni całego kompleksu.

Dworzec kolejowy w Koninie to niewysoki budynek, którego większa część ogranicza się do parteru. Parterowe pawilony będą miały około 300 metrów długości i znajdą się pomiędzy wieżą ciśnień a wschodnią granicą terenu należącego do Poczty Polskiej. Nad całością dominować będzie pomieszczenie dworca, które powstanie naprzeciwko wylotu ulicy Dworcowej.dworzec w koninie


W sumie w nowym obiekcie znajdzie się 25 lokali handlowych. Prace budowlane mają ruszyć jeszcze jesienią tego roku i potrwają półtorej roku. Koszt realizacji inwestycji szacowany jest na 60 mln zł.

Czytaj też: Dworzec kolejowy | Kolej | Konin | whiteMAD na Instagramie

źródło: Unicorn