nietypowy kościół w kopenhadze

Jest cały z drewna. Nietypowy kościół powstanie w Kopenhadze!

W Kopenhadze powstanie nietypowy kościół, który zaprojektowali architekci z duńskiej pracowni Henning Larsen. Co ciekawe, będzie to pierwsza tego typu świątynia wybudowana w stolicy Danii od ponad 30 lat. Budynek sakralny zaprojektowany przez Duńczyków ma zostać wykonany w 100 proc. z drewna, a jego elewacje pokryje charakterystyczny gont znany z zabudowań gospodarskich, takich jak stajnie, czy stodoły. 

Nietypowy kościół w Kopenhadze, nazwany Ørestad Church, opisany został przez architekta Henninga Larsena jako “nowoczesny pomnik”, który będzie znajdował się w pobliżu rezerwatu przyrody Amager Fæelled w stolicy DaniiKonstrukcja budynku nawiązuje do natury, jego konstrukcja jest zbudowana wyłącznie z drewna i wykończona drewnianymi gontami.

Rendery kościoła Ørestad przedstawiają kilka, zbudowanych blisko siebie brył, zwieńczonych trapezowymi dachami różnych wysokościach i kątachStruktura dachu nadaje budynkowi organiczną formę, a dzięki otworom naturalne światło wpada bezpośrednio do wnętrza kościoła. Henning Larsen miał na celu “stworzenie poczucia, że stoisz pod koroną drzew w lesie”. Elewacja budynku również miała nawiązywać do natury i miała imitować korę drzewa, a także nawiązywać do historycznych zabudowań gospodarskich. 

Kościół Ørestad będzie otoczony ceglaną podłogą, ciągnącą się zarówno wewnątrz, jak i na zewnętrz budynku. Z tej samej cegły uformowane zostaną ławki i elementy małej architektury. Wewnątrz znajdzie się otwarta przestrzeń dedykowana nabożeństwom i uzupełniona o kaplicę. Kościół Ørestad będzie miał również biuro i szereg nieformalnych przestrzeni kulturalnych wokół osłoniętego dziedzińca. Ciekawostką jest fakt, że Ørestad Church zaprojektowany przez Henninga Larsena będzie pierwszym kościołem zbudowanym Kopenhadze od ponad 30 lat.

Spodobał Ci się ten temat? Polecamy również inne tematy związane z architekturą sakralną, które znajdziecie klikając TUTAJ! 

źródło: https://henninglarsen.com/en / wizualizacje: https://henninglarsen.com/en 

Czytaj też: Dania | Kopenhaga | Architektura sakralna | Ciekawostki | Drewno | Architektura

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły